Facebook Google+ Twitter

Strach przed maturą z matematyki przysporzył uczelniom kursantów?

W ostatnich miesiącach warszawskie uczelnie odnotowały wzrost zainteresowania kursami przedmaturalnymi nawet o 30 proc! Czy to nagłe zainteresowanie dokształcaniem się w tej dziedzinie ma związek z tegorocznym, obowiązkowym egzaminem z matematyki na maturze?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Matura2005_ILOSzczecin.jpgW najbliższą środę maturzyści z całej Polski zasiądą do matury z matematyki. Dla wielu to bardzo trudne wyzwanie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej wszystkich maturzystów obowiązuje egzamin dojrzałości z matematyki. To trudne doświadczenie, przede wszystkim dla humanistów. W ostatnich miesiącach warszawskie uczelnie odnotowały wzrost zainteresowania kursami przedmaturalnymi nawet o 30 proc!

Placówka Kształcenia Ustawicznego przy Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego "Universitatis Varsoviensis" przy współpracy wykładowców UW oraz pracowników PAN (Państwowa Akademia Nauk) od 16 lat istnieje na rynku. Rzecznik prasowy UW Anna Korzekwa w
rozmowie z Wiadomości24.pl mówi: - Nasza fundacja od wielu lat cieszy się zainteresowaniem wśród licealistów. Mamy wysoce wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę wykładowców. Kurs oparty jest zarówno na teorii, jak i na ćwiczeniach, co pozwala skorygować wszystkie niedociągnięcia.

Korzekwa na pytanie o kurs dotyczący matematyki odpowiada: - Muszę przyznać, że zainteresowanie kursem przygotowawczym z matematyki w stosunku do zeszłego roku wzrosło o ok. 2o proc. Nie mogę jednak stwierdzić, że związane jest to z tegorocznym, obowiązkowym egzaminem z matematyki na maturze.

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się kurs przygotowawczy z matematyki na Politechnice Warszawskiej i SGGW. Prof. Stanisław Bolkowski, wykładowca PW uważa, że tego typu kursy są bardzo potrzebne i owocują w przyszłości. Przygotowują nie tylko do matury. Dzięki nim studia na politechnice czy uczelniach ekonomicznych stają się o wiele prostsze, a przedmioty bardziej zrozumiałe, ponieważ w większości opierają się na matematyce. Program z matematyki w liceum jest zbyt uproszczony, aby w pełni przygotować do studiów absolwentów, którzy chcą kształcić się w tym kierunku.

Ewa Chybińska, rzecznik prasowy PW podaje, że uczelnia zanotowała 15-procentowy wzrost zainteresowania kursem przygotowawczym z matematyki na poziomie rozszerzonym i 27-procentowy wzrost na poziomie podstawowym w odniesieniu do ubiegłego roku. - Nie można wykluczyć, iż zainteresowanie wzrosło z powodu obowiązkowej od tego roku matury z matematyki. Nie zaprzeczam jednak też, że powodzeniem cieszy się także np. kurs z fizyki. Zainteresowanie ma tendencję zwyżkową, mimo że fizyka nie jest przedmiotem obowiązkowym na maturze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Z doświadczenia wiem, że same lekcje w liceum nie wystarczają, a nauczyciela podczas lekcji wcale tak barzo nie przykładają się. Może powodem jest fakt, że ci sami nauczyciele, którzy uczą w szkole, udzielają korepetycji (a podczas lekcji za, które słono im płacimy ich zaangażowanie wzrasta wielokrotnie)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to czasem nie histeria? Moje pokolenie (nie takie znów dinozaury) zdawało matematykę obowiązkowo i nie panikowaliśmy tak, choć nie istniały żadne kursy przygotowawcze, a korepetycje należały do rzadkości. Nauczyciele nie różnili się od obecnych, odsetek matematycznych "geniuszy" wśród uczniów był podobny.
I tak sobie myślę, że brak "kół bezpieczeństwa" w postaci specjalistycznych ściąg i kursów sprawiał, że nieco bardziej przykładaliśmy się do nauki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcześniej na uczelniach przygotowywano do egzaminów wstępnych . Obecnie włądze uczelni "zwęszyły" nowy pomysł na dobry zarobek- kursy przygotowawcze do matur:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.