Facebook Google+ Twitter

Stracone pokolenie

"Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie..." i "nie pytaj o to, co przyniesie jutro" .

„Spróbuj, choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce…”

Jedna z tych książek, którą polecam do przeczytania i to nie tylko młodym osobom, nosi tytuł „Młode Wilki” . Została ona napisana w 1995 roku. Stało się to po tym, jak ogromny sukces odniósł film pod tym samym tytułem. Jej autorem i zarazem reżyserem obrazu jest ten sam człowiek- Jarosław Żamojda.

W książce jest wszystko: młodość, przyjaźń, miłość - w tym też i ta pierwsza, sensacja, walka o pieniądze, wielki biznes i równie wielka polityka.
To dramatyczna opowieść o grupie kilku szczecińskich maturzystów .Ci młodzi ludzie marzą o szybkich samochodach i łatwym, bezproblemowym życiu. Chcą mieć to wszystko od razu, zaraz. Nie chcą czekać i nie w głowach jest im uczciwa i legalna praca, w której wiele lat musieliby pracować żeby do czegoś dojść. Zamist tego parają się przemytem. Pracują dla miejscowych gangsterów. Są drapieżni i bezwzględni niczym tytułowe „Wilki”. Jednak i tu można odnaleźć prawdziwą przyjaźń.

Książka pokazuje również skorumpowanych i bezwzględnych, cynicznych urzędników, celników i biznesmenów, którzy gotowi są na wszystko, aby zdobyć władzę i pieniądze.

"Młodym wilkom" przyjdzie jednak zapłacić cenę najwyższą... Historia zarówno książki, jak i filmu zaczyna się radosną studniówkową zabawą, jej koniec jest niestety całkiem inny. Ten kontrast daje dużo do myślenia…

Film i książka pokazują brutalną prawdę o rzeczywistości lat 90., a także o młodzieży tamtej epoki. Pokolenie Cichego, Prymusa nie było przygotowane do życia w tamtych trudnych czasach, w nowej epoce i rzeczywistości.

Do tej książki, jak chyba do żadnej innej pasują słowa, które Paulo Coelho napisał w powieści „Piąta góra”: „Ciesz się każdą chwilą, abyś potem nigdy nie żałował, że utraciłeś młodość”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.09.2008 00:23

Cóż, oglądałem niedawno film, bardzo fajny.
I nie bójmy się tego powiedzieć, PRL wywarł także duży nacisk na pokoleniu które go już nie pamięta(bo nie miało jak)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.