Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21719 miejsce

"Strage di Bologna". Nierozwiązana zagadka zamachu na włoskim dworcu

"Ludzie wychodzili z dworca, z krwią lejącą się z ich ran" - tak jeden ze świadków, opisywał tragiczny wybuch na stacji kolejowej we włoskiej Bolonii, który miał miejsce 2 sierpnia 1980 r. Okoliczności śmierci 85 osób mimo upływu lat, wciąż na Półwyspie Apenińskim budzi wiele kontrowersji.

Zniszczony budynek dworca kolejowego w Bolonii po eksplozji (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Strage_di_bologna_002.jpg) / Fot. Beppe Briguglio, Patrizia Pulga, Medardo Pedrini, Marco Vaccari/CC 3.0Spokojne przedpołudnie w środku włoskiego lata, na bolońskim dworcu kolejowym zostało nagle przerwane potwornie głośnym i tragicznym w skutkach wybuchem. 2 sierpnia 1980 r. o godz. 10.25 w klimatyzowanej poczekalni (co było rzadkością w tamtych czasach na półwyspie apenińskim), eksplodował ładunek złożony z TNT i T4 , ukryty w samotnie pozostawionej walizce, niszcząc główny budynek dworca.

Wypełniona setkami podróżnych oczekujących na swój pociąg poczekalnia, w ciągu jednej chwili zamieniła się w stertę gruzu. Siła wybuchu zniszczyła również stojący na pierwszym peronie pociąg i wstrzymała zegar dworcowy w momencie eksplozji. Służby ratunkowe z regionu Bolonii nie były gotowe na przyjęcie tak wielu rannych - taksówki i samochody osobowe przywoziły rannych do szpitali (łącznie w wyniku eksplozji poszkodowanych było ponad 200 osób).

W relacji BBC z tych tragicznych wydarzeń pojawiło się wiele wstrząsających słów. Mężczyźnie w średnim wieku podczas wprowadzania do karetki, krew lała się z odciętej nogi, Wszyscy biegali i krzyczeli, Nie słyszałem wybuchu - tylko upadający mur i dźwięk tłuczonego szkła - to tylko niektóre z nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.