Facebook Google+ Twitter

Straight edge, czyli bunt przeciwko buntowi

Straight edge, czyli proste ostrze, to ruch społeczny czy też filozofia życiowa, która odrzuca nadużywanie alkoholu, narkotyki, przygodny seks. Wszystko to łączy z muzyką hardcore/punk, a wyrosła jako sprzeciw postępującej degeneracji.

Straight edge wyrósł z punka, a właściwie ze sprzeciwu wobec jego degeneracji. Sam punk powstał w latach siedemdziesiątych, jako odpowiedź na progresywny rock, funk czy disco, które to królowały w USA. Bunt w końcu zaczął jednak przeżywać kryzys. Utożsamiane z nim było nadużywanie alkoholu, narkotyki, przygodny seks i nihilizm. Od strony muzycznej też było nie najlepiej, gwiazdy pierwszej fali punka albo zeszły ze sceny albo zatraciły się w używkach. Właśnie na gruncie tego powstał sXe, chcący pokazać, że można żyć i słuchać punka dbając jednocześnie o swoje zdrowie: nie nadużywając alkoholu, nie paląc, nie ćpając, mając stałego partnera i patrząc optymistycznie na życie.

Za twórców ruchu uznaje się zespół Minor Threat (utwór Straight Edge), a jego kanony określiła piosenka Out Of Step, a zwłaszcza słowa Don't drink, don't smoke, don't fuck. Oprócz tego ruch mocno angażuje się w ochronę praw zwierząt i środowiska naturalnego. Na popularności zyskuje natomiast wegetarianizm i weganizm, choć nie są one uważane za kanony sXe.

Straight edge to życiowa filozofia. Nie ma żadnego regulaminu, nie ma wymogów jakie trzeba spełnić, żeby zostać strejtem. To trzeba poczuć, zauważyć. Chęć dbania o zdrowie, walka o prawa zwierząt, optymizm. A do tego hardcore/punk umilający codzienne życie.

Jak wygląda strejt? Tutaj też nie ma reguł. Owszem: trampki i schludne ubranie mile widziane. Glany raczej odpadają. W końcu sXe to nie punk. Właśnie! Co z tym X? To znak charakterystyczny ruchu, malowany na zewnętrznej stronie dłoni. Jego historia jest związana z wcześniejszymi latami, gdy na koncertach ochroniarze malowali taki znak nieletnim, by nie sprzedawać im alkoholu. Straight nie potępia jednak piwa, alkoholu. Sam musisz wiedzieć, co i w jakich ilościach jest dla Ciebie dobre, a co Ci szkodzi.

Edge to nie celibat, to nie wstrzymanie się z seksem do ślubu. Ważne by mieć stałego partnera. Wykluczony jest przygodny seks, zamiana partnerami i podobne sytuacje. Jeśli seks, to z miłością. Tak myśli prawdziwy strejt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nigdy nie miałem nic wspólnego z lewicą, lewakami, a wypowiedziami prof. Środy właściwie gardzę. Troszkę bełkot ten Twój komentarz, nie od strony merytorycznej, tylko językowej, bo czasami nie mogę się połapać o co w danym zdaniu Ci chodzi.

Jak dla mnie sXe ma duże pole manewru, jeżeli chodzi o interpretację. Jeśli chcesz to zamknąć w wąskim pasie, tak jak Ty to interpretujesz, to bardziej Ty wypaczasz ideę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Bielecki
  • Piotr Bielecki
  • 14.04.2011 13:46

Przegięcie albo piszesz co jest w DC i Chicago u Nas Hxc ima się z punkiem i metalem.ludzie się wstydza pisać X na rękach A tym bardziej z tym sexem do ślubu...Średnio takich hxc to jest z 1000 sztuk na Polskę.I większość to lewaki wyrosłe z punka.I wcale im nie przeszkadza że ktoś pije.Bardziej że chodzisz do kościoła.
Nie ma sceny straight edge....jest raczej w 80% popelina.Gdyż taka Homomilitia i Małgorzata Środa to wielu
z nich sprzymierzeńcy.Rozbawiły mnie kapele satanistyczne hxc-Średnio w Polsce sxe to małolaty na jeden,dwa sezony...To co piszesz to super tak powinno być!!!.Śmieszy piętnowanie przez kapelki typu SxE.wypadłeś nie jesteś jednym z Nas.Spójrzcie o czym śpiewa Second Age...Ostatnią rzeczą jaką chcę widzieć to całe te homofobiczne gówno...Odejdż przestań tracicz nasz czas...Można zrozumieć że lewaki-punki sobie przyswoili panaceum na cały hxc...Jak słysze słowo homofobia to się wzdrygam....I nie chcę by
hard core był kontynuatorem postpunkowego g.....Własnie po to powstał ruch aby sprzeciwić się tradycji
buntu sex-drugs-alcohol-RnR...A nie jakieś lewackie truizmy...tu chodziło o poszukiwanie godności-o odkrywanie lepszego życia bez ułudy konsumpcyjno-ogłupiającej...i nic więcej.I żadna religia,Chagawara,Fidel Castro i Małgorzata Środa,Palikot...I mlodzieżówka SLD.Jestem do punka i satanizmu na ANTY...I można być HxC I być prawicowym.HxC-sXe-Pro Life-HardxLine i wszyscy ludzie dobrej woli.Wolę posłuchać Armii,Fugazi,Earth Crisis,Stretch Arm Strong,Vegan Reich, niż Homomilitii,Second Age,Chugavary,Józka Stalina...Wybaczcie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.