Facebook Google+ Twitter

Strajk w Stoczni Gdańsk coraz bliżej

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-06-11 20:05

Pracownicy Stoczni Gdańsk zapowiadają pod koniec czerwca strajk. Mają dość nieotrzymywania na czas swoich wynagrodzeń.

Historyczna II brama Stoczni Gdańskiej / Fot. Brosen/Wikipedia/ GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 O złej sytuacji finansowej Stoczni Gdańsk mówi się od kilku miesięcy.

Już w maju zakładowa "Solidarność" weszła w spór zbiorowy z zarządem spółki. Pracownicy nie otrzymali na czas swoich pensji. Wówczas Karol Guzikiewicz - wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Solidarności - twierdził, że za ten stan rzeczy główną winę ponosi kierownictwo stoczni, a ogromne straty spowodowane są przez produkcję statków niewyposażanych. Zarzucał kierownictwu brak wyobraźni i odpowiedniej organizacji pracy. Sprzeciwiał się również zwalnianiu pracowników.

W tym miesiącu sytuacja nie wygląda lepiej. Coraz częściej mówi się o strajku. "Czerwiec jest drugim miesiącem, w którym półtora tysiąca stoczniowców dostanie pensje w ratach. Pierwsza została wysłana wczoraj" - powiedział Guzikiewicz na antenie Polskiego Radia.

Czy Stocznia Gdańsk upadnie? Zatrudnione tam osoby mają nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Również zarząd Stoczni Gdańsk, jak i ukraiński właściciel zapewniają, że nie ma mowy o bankructwie przedsiębiorstwa.

Natomiast Gazeta Wyborcza podaje, że ukraiński właściciel miał dokapitalizować spółkę "kilkudziesięcioma" milionami.
Natomiast ISD Trade sądownie zajęła hipoteki 10 nieruchomości Stoczni Gdańsk jako zabezpieczenie ponad 70 mln długu za dostawy stali. Inni wierzyciele również weszli na hipotkę stoczniowych nieruchomości. W sumie obciążenia przekraczały 300 mln zł.

Zobacz również dlaczego warto odwiedzić Stocznię Gdańsk?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

A co to tutaj jakieś forum pracodawców jest hi hi coś mi się zdaje że szanowne państwo jak zacznie tonąć we własnych śmieciach i odchodach to się zorientuje że robotnik też do czegoś jest potrzebny inteligencja w tym kraju to kiedyś była teraz słoma z buta wystaje ale głowę nosi wysoko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Związki zawodowe mają bronić interesów pracowników i działać na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej i społecznej. A prawo do strajku w naszym kraju gwarantuje ustawa o związkach zawodowych z 8 października 1982 (Dz.U. 1982 nr 32 poz. 216), następnie w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz.U. 1991 nr 55 poz. 236).

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakim wyjściem z trudnej sytuacji jest strajk Solidarności ? Pogrążyć firmę dalej ?
Duda z Kaczyńskim podpisali dzisiaj umowę o współpracy .
Pytam : dlaczego polityka plącze się ze związkami ? Czy aby chodzi o pracownika czy władzę ?
Kaczyński zbawiciel uratuje stocznię ,którą do ruiny doprowadził 36-cio letni wówczas etnolog Jaworski ?
Im mniej związków w zakładach tym lepiej !

Komentarz został ukrytyrozwiń

skok przez płot - nic prostszego - zawsze jakaś sztaplarka może Go podnieść do góry - zresztą z tym skakaniem też nie musi być problem bo kto powiedział że płot musi mieć 2m wysokości? :DD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koło historii już niedługo zatoczy swój chocholi krąg. Można rzec za Wyspiańskim z wesela /miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur/. Wiele już wyłudzono kasy od społeczeństwa na tę imprezę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej - o tramwaje sie nie martw - co jakiś czas W Gdańsku jakiś tramwaj wyskakuje z szyn - jak się uda to i tym razem tak będzie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie ma sprawy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W grudniu 2006 5% akcji Stoczni Gdańsk objęła firma ISD Polska (której właścicielem jest ukraiński ISD – Związek Przemysłowy Donbasu), zaś w listopadzie 2007 objęła ona akcje nowej emisji o wartości 300 mln złotych, stając się w ten sposób właścicielem 83% (z kwoty 405 mln zł) akcji (za Wikipedia).

@ Sławomir Żylak Dzięki. Znalazłam, te dane na stronie spółki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdańsk Shipyard Group

Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez ukraińskich akcjonariuszy: Siergieja Tarutę, Witalija Hajduka i Olega Mkrcztana. Są oni znanymi ukraińskimi przedsiębiorcami, współtwórcami i współudziałowcami grupy metalurgicznej ISD (Indiustrialnyj Sojuz Donbasa).

Gdańsk Shipyard Group jest całkowicie niezależna do przedsiębiorstw z grupy ISD. Ma odrębną strukturę własnościową i niezależne źródła finansowania. Jest to jeden z zapisów planu restrukturyzacji i modernizacji Stoczni zatwierdzony przez Komisję Europejską, Ministerstwo Skarbu Państwa i instytucje finansowe kredytujące część inwestycji w stoczni.

Przedsiębiorstwa działające w ramach grupy ISD Polska są natomiast strategicznymi partnerami handlowymi Stoczni Gdańsk. Na przykład ISD Huta Częstochowa dostarcza do Stoczni Gdańsk wysokiej jakości blachę do produkcji kadłubów i konstrukcji stalowych. Dzięki współpracy opartej o wieloletnie kontrakty Stocznia ma zapewnione stałe zaopatrzenie w surowiec do produkcji.
Agencja Rozwoju Przemysłu

Właścicielem wszystkich akcji Agencji jest Skarb Państwa, a prawa głosu na walnym zgromadzeniu wykonuje Minister Skarbu Państwa. Agencja z jednej strony wykonuje zadania wynikające z funkcji agendy rządowej, z drugiej zaś prowadzi czysto komercyjną działalność jako spółka prawa handlowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stocznia Gdańsk SA należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75%) oraz należącej do Skarbu Państwa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (25%).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.