Facebook Google+ Twitter

Strajk w Stoczni Gdańsk. Pracownicy domagają się swoich wynagrodzeń

Setka pracowników Stoczni Gdańsk strajkuje przed biurem dyrekcji zakładu. Domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń - informuje wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Karol Guzikiewicz.

 / Fot. NemoW środę na konta stoczniowców miała wpłynąć druga rata wynagrodzenia za sierpień. Tak się jednak nie stało, a konta bankowe stoczni zostały zablokowane. Pracownicy od maja dostają pensje w ratach, ponieważ stocznia ma duże problemy finansowe. Twierdzą też, że zarobione pieniądze, zamiast trafić na ich konta, zostały zajęte na poczet innych zobowiązań stoczni.

Już od środy do stoczniowców docierały informacje, że SG nie ma pieniędzy na wrześniowe wypłaty. Okazuje się, że tylko część pracowników dostanie swoje pieniądze. Reszta zostanie na lodzie. "Władzom firmy zależy jedynie na tym, żeby jak najszybciej dokończyć obecne zlecenia. Nie zależy im na pracownikach" - mówi jeden z nich.

Karol Guzikiewicz sugeruje, że pieniądze przeznaczone na wypłaty, zarekwirował komornik. "Prawdopodobnie już rozpoczął się plan wykończenia stoczni, stworzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu" - inforumuje.

Dziś pieniądze ma dostać 700 pracowników. Reszta dostanie wynagrodzenie do poniedziałku - uspokaja Jacek Łęski, rzecznik prasowy Gdańsk Shipyard Group.

Na początku września do Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Gdańsk Północ wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości Stoczni Gdańsk. Złożył go wierzyciel, firma Techwind z Banina koło Gdańska, której stocznia zalega ok. 250 tys. zł. To już drugi wniosek o ogłoszenie upadłości stoczni w Gdańsku. W przypadku poprzedniego wierzyciela, stocznia uregulowała swoje zaległości.

Stocznia należy do dwóch akcjonariuszy - 75 proc. akcji kontroluje ukraiński właściciel Siergiej Ta ruta spółka Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. należy do Agencji Rozwoju Przemysłu. Udziałowcy od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji zakładu. ARP uznała, że nie będzie już dofinansowywać zakładu, w związku z czym najprawdopodobniej Stocznia Gdańsk upadnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.