Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7597 miejsce

Strajk Żywności w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Co siódma osoba na świecie cierpi z powodu niedożywienia - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, z drugiej zaś strony aż jedna trzecia światowej żywności marnuje się bezpowrotnie.

Czoło pochodu: Prezydent Andrzej Stania, Kanapka i Jan Szczęśniewski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. logo-Nie marnuj żywności! - skandowali uczestnicy przemarszu, który z ogrodów Miejskiego Centrum Kultury przeszedł na rynek w Rudzie Śląskiej. Na czele pochodu dziarsko kroczył włodarz miasta, prezydent Andrzej Stania, obok apetycznej Kanapki i Jan Szczęśniewskiego, prezesa Śląskiego Banku Żywności.
Happening zorganizowano z okazji Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem przypadającego 16 października oraz jutrzejszego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

Prezydent Andrzej stania / Fot. Adam K. Podgórski- Prawie połowa ludzi na świecie kładzie się spać, nie wiedząc czy nazajutrz będzie miała, co włożyć do ust – powiedział, otwierając wielki piknik, prezydent Andrzej Stania.

Wolontariusz ze Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza / Fot. Adam K. PodgórskiWolontariusze z rudzkiego Stowarzyszenia im. Świętego Filipa Nereusza rozdali mieszkańcom miasta 1000 bochenków chleba, symbolu dostatku i dzielenia się.

Przy wielkim rodzinnym stole częstowano prostym śląskim posiłkiem – sznitami chlyba ze tustym i szpyrkami, ogórkami prosto z baczki i szolkami malckawy abo teju! Pyszota! Wszyscy pałaszowali, jakby od dawna nic nie jedli! Znakomite, pachnące chleby pochodziły ze znanych rudzkich piekarń Krzysztofa Poloczka, Adama Budnego i Marka Jakubca.

- Dzisiaj zaproszenie na posiłek ma charakter powszechny i skierowane jest do wszystkich, którzy chcą być z nami – powiedziała Mirosława Szolkiewicz, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Temat bardzo ważny i potrzebny. Niestety mam możliwość obserwacji tego, ile jest marnowane jedzenia w Polsce :-(

Panie Adamie świetna relacja i dobre zdjęcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

sznita chlyba ze tustym i szpyrkami - kromka chleba ze smalcem i skwarkami,
szolka malckawy lub teju - szklanka kawy zbożowej lub herbaty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.