Facebook Google+ Twitter

Strasburg: Dziś głosowanie ws. Jose Barroso

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-16 07:31

Dziś będzie wiadomo, czy szef Komisji Europejskiej Jose Barroso pozostanie na drugą kadencję. Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu około południa zaplanowano głosowanie w tej sprawie.

Wczoraj Jose Barroso po raz ostatni usilnie zabiegał o poparcie i choć zdeklarowanych przeciwników nie przekonał, to większość raczej powinna zagłosować za nim. Szef Komisji starał się przypodobać wszystkim - robił ukłon w prawą stronę, zapewniał liberałów o planach między innymi utworzenia ścisłego nadzoru nad rynkami finansowymi, socjalistów zaś próbował zjednać postulatami socjalnymi. Wszystkim obiecywał ściślejszą współpracę, jeśli ponownie stanie na czele Komisji. - Proszę Was o kredyt zaufania, byśmy razem wyruszyli w tę podróż - mówił Jose Barroso.

Szef Komisji nie może jednak liczyć na towarzystwo socjalistów. Ich lider Martin Schulz mówił, że zabiegi Barroso są o kilka lat spóźnione i zarzucił szefowi Komisji, że za długo był usłużny wobec unijnych rządów. "Nie zasługuje Pan na poparcie naszej grupy" - dodał. Dziś socjaliści zapewne się podzielą, część będzie przeciwko, większość wstrzyma się od głosu, ale są też i tacy, którzy poprą Jose Barroso.

Zjednoczeni w sprzeciwie są Zieloni. Ich lider Daniel Cohn-Bendit tradycyjnie, w emocjonalnym wystąpieniu wyśmiał ambitne plany. - Jose Manuel Obama, on może, przez 5 lat nic nie mógł zrobić, a teraz może - drwił szef Zielonych. Wiele słów krytyki usłyszał Barroso, mimo to jeśli nie będzie niespodzianek, zostanie wybrany głosami rodzimej grupy chadeckiej, konserwatystów i części liberałów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.