Facebook Google+ Twitter

Strasburg: mord katyński można traktować jako zbrodnię wojenną

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że mord katyński traktować można jako zbrodnię wojenną i w związku z tym nie ulega ona przedawnieniu. Ponadto uznano, że Rosja poniżająco potraktowała 10 krewnych ofiar zbrodni z 1940 roku.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu / Fot. Ralph Hammann, CC 3.0Jak informuje Polska Agencja Prasowa w poniedziałek, 16 kwietnia, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (Francja) uznał, że Rosja dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania wobec rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Trybunał orzekł ponadto, że masowe mordy sprzed 72 lat można traktować jako zbrodnię wojenną, a więc nie ulega ona przedawnieniu, a jej sprawcy mogą być ścigani.

O złamanie zasad wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Rosję oskarżyło piętnastu krewnych ofiar zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Oskarżenie dotyczyło naruszenia artykułów: 2, 3 i 38 wspomnianej Konwencji.

W przypadku naruszenia art. 2, strasburski Trybunał uznał, że nie może wydać oceny dotyczącej skuteczności prowadzonego przez Rosjan śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej sprzed ponad 70 lat.

"Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu" - tak brzmi art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W Strasburgu uznano, że Rosja naruszyła ten przepis w stosunku do dziesięciu skarżących. W pięciu przypadkach nie dopatrzono się naruszenia tego artykułu. Skarżący, powołując się na art. 3, wskazali, że nie otrzymali żadnych informacji dotyczących ich krewnych, a strona rosyjska w lekceważący sposób ustosunkowała się do wniosków o takie informacje.

Ponadto uznano także, że Rosjanie naruszyli obowiązek współpracy z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, co stanowi niezastosowanie się do przepisów wynikających z art. 38 Konwencji.

Jeszcze przed złożeniem skargi do Trybunału w Strasburgu, krewni wymordowanych w Katyniu kilkakrotnie starali się o przyznanie im statusu pokrzywdzonych w rosyjskim śledztwie dotyczącym zbrodni z 1940 roku. Dałoby im to ogromne możliwości, jak choćby składanie wniosków dowodowych czy dostęp do dokumentacji. Strona rosyjska oczywiście odmawiała, a sądy uznawały, że nie ma żadnych dowodów, że najbliżsi krewni skarżących zostali zamordowani przez NKWD lub poddani represjom.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

@ Agness Maley - dziekuję. Moja rodzina poniosła liczne ofiary z rąk gestapo przy cichym współudziale kolegi mojego ojca. Dlaczego żyjemy w takim świecie?????
Bo taki właśnie świat, jako ludzkość, tworzymy sobie sami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że mord katyński traktować można jako zbrodnię wojenną i w związku z tym nie ulega ona przedawnieniu."

Niestety nie orzekł.
Nazwał, a to różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, pięknie Pani pisze. Dlaczego jednak żyjemy w świecie, w którym morduje się bestialsko ponad 10tys ludzi i ... trzeba cos komus udowadniac, ktoś glosuje "Za" lub " przeciw" . Coz to za cywilizacja, która nic nie uznaje za prawde, prawdę ma ten na ktorego glosowalo wiecej? a jeśli by nie, to nie bylby to mord? To moj dziadek sobie sam strzelil w glowe ze zwiazanymi rekami........? To przerazające, ze musimy dzis pytac... Kraj nasz placi za wojny i za ten bestialski czyn Rosji wieloma istotnymi kryzysami: ojcostwa, rodziny, autorytetu, brakiem inteligencji zdatnej do rządzenia krajem- jakze widocznej... Moj dziadek byl wspanialym czlowiekiem, kapitanem WP -to byl zaszczyt, tak widzieli to wtedy ludzie. Mial swojego adiutanta, zawsze wiedzial i On, i czlonkowie rodziny jak nalezy sie zachowac, jak odezwać, co wybrac. Honor byl wpisany w ich życie. Kim jest dziś "wojskowy"....
Oczywiscie świetnie ze sie udalo, jakze jednak moglo by byc inaczej.
Cieszę się, ze moglam przeczytać tak mądrą wypowiedź jak Pani komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

M@Marta Jenner
- ja bym to ujęła nieco inaczej; z tych ca.70 lat, jakie minęły od zbrodni, 50 było latami, w czasie których nie wolno było tematu oficjalnie poruszac. Wczorajsze orzeczenie w gruncie rzeczy wydane zostało w ca.20 lat po uzyskaniu prawa do jakichkolwiek procedur.
Drugi fakt pozostaje o wiele bardziej znamienny, a mniej podkreslany: fakt utajnienia dokumentów procesowych.
Jeden z uczestników procesu (syn policjanta) ocenił sytuację genialnie: obyczaj rosyjski i wewnętrzne prawa Rosji siegają lat Iwana Groźnego i bez wzgledu na przemiany polityczne - nie zmieniły się ani na jotę.
Dlatego KAŻDY może od Rosji żądać czegokolwiek, ale NIKT nie otrzyma tego, o co prosi; Rosja KAŻDEMU i w każej sprawie jest w stanie pokazać środkowy palec. I tak się własnie stało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
POLAK WSCHODNI
  • POLAK WSCHODNI
  • 17.04.2012 00:35

katyn, wina rządu Poleskiego wysłali ludzie na wojne bez broni.
- katyn to gra zachodu aby Polacy byli obsrani.
-Sąd powinien być przeciw zachodu zbrodniarze i żydów co palili Polaków w piecach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To szokujące, że takie orzeczenie zapadło dopiero w XXI w., tyle lat po tamtych tragicznych wydarzeniach:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 16.04.2012 21:08

Jakakolwiek zbrodnia jest zbrodnią. Długo trzeba było czekać na to orzeczenie. Takiej krzywdy przeciw ludzkości nikt i nic nie odda. I jeszcze teraz Rosja chciałaby się tego wyprzeć . Ta zbrodnia jest udowodniona. A ile osób umarło,wywiezionych na Syberię? Mój dziadek umarł np. nie leczony na tyfus w 1949r na Syberii. Nie wiemy do jakiego dołu go Rosjanie wraz z innymi wrzucili i zakopali. Gdzie i dokąd ubiegać się o sprawiedliwosć? Dobrze,że chociaż rodzinom katyńskim przyznali ,że popełniono zbrodnię na ich bliskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysztof5426
  • krzysztof5426
  • 16.04.2012 21:06

Próbowałem to orzeczenie przeczytać, ale to tekst wyłącznie dla osób znających perfekcyjnie język i terminologie prawniczą.
Już uzyskaliśmy sporo, ale Rosjanie jeszcze więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 16.04.2012 19:26

Rodziny Katyńskie zadowolone [ słuchałem bezpośredniej relacji ] Głosowanie w Strasburgu sędziów 3:4 . gdyby sędzia Czeski i Ukraiński zagłosował za był by pełnia szczęścia . Jest 2:1 dla Rodzin. Daje to mocne podstawy do kolejnej instancji. Nie rozumiem poniższych wpisów .

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaarex
  • jaarex
  • 16.04.2012 19:26

Mam to gdzieś!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.