Facebook Google+ Twitter

Strasburg. Politycy podsumowali czeską prezydencję

Dziś, w Parlamencie Europejskim odbyło się podsumowanie półrocznej prezydencji Republiki Czeskiej.

Czeski premier, Jan Fischer / Fot. Paweł KiliańskiKilka minut po godz. 9 przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, rozpoczął walne obrady, które dotyczyły czeskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Jednakże, pierwsza wypowiedź dotyczyła ustanowionej przez parlament litewski ustawy o homoseksualistach i biseksualistach. Wypowiadał się Daniel Cohn-Bendt. Według polityka, ustawa ta jest sprzeczna z prawem Unii (jest przejawem dyskryminacji i godzi równe w traktowanie osób).

Po tym wystąpieniu politycy wrócili do podsumowania czeskiej prezydencji. - Nasze przewodnictwo przypadło na trudny rok 2009: przezwyciężanie kryzysu, reformowanie instytucji, kryzys gazowy, problemy z naszym prezydentem. Myślę, że udało nam się zrealizować postawione zadania i skutecznie odpowiedzieć na nieoczekiwane problemy. Cały czas czułem poparcie Barroso i Unii. Było to dla nas bardzo ważne - stwierdził premier Czech Jan Fischer.

Twórca całego zamieszania z flagą / Fot. Paweł KiliańskiKolejną osobą, która zabrała głos, był szef komisji, Jose Manuel Barroso: - Kryzys będzie miał swoje koszty. Chciałbym pogratulować Czechom, że kraj, który jeszcze kilka lat temu należał do Układu Warszawskiego, teraz wiódł prym w integracji europejskiej.

W dyskusji wzięło udział 19 parlamentarzystów. Wypowiedzi części z posłów na temat prezydencji czeskiej nie były już tak entuzjastyczne.

Jiri Havel: Prezydencja czeska to prezydencja o dwóch twarzach. Nie była zbyt aktywna. Opisując ją można odwołać się do padającego wcześniej określenia: droga do piekła. Warto podkreślić jednak postępy w ratyfikowaniu Traktatu Lizbońskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.