Facebook Google+ Twitter

Strasburg: Rosja musi wytłumaczyć sprawę katyńską

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-04 11:30

Rosja musi do 19 marca 2010 roku wyjaśnić sędziom Europejskiego Trybunału Praw Człowieka postępowanie rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie zbrodni katyńskiej. W sierpniu 12 rodzin ofiar zbrodni NKWD złożyło skargę do Strasburga.

Wysłanie listu do władz rosyjskich to część procedury wyjaśniającej, która ma dać sędziom Trybunału Praz Człowieka szersze spojrzenie i poznanie stanowiska strony oskarżonej. Sam fakt, że Trybunał podjął się rozpatrzenia skarg jest sukcesem. Większość odrzucana jest z powodów formalnych.

Trybunał nie rozpatruje bowiem spraw z okresu, kiedy państwo nie było jeszcze stroną europejskiej konwencji.

Adwokaci rodzin znaleźli proceduralne rozwiązanie. Oskarżyli Rosję o opieszałość postępowania w wyjaśnianiu zbrodni, nie przyznanie rodzinom ofiar statusu pokrzywdzonych, uniemożliwienie dostępu do akt, czyli zarzuty, które Trybunał może rozpatrzyć.

Rosja ma czas do połowy marca by odpowiedzieć na skargę. Dopiero wtedy sędziowie Trybunału zdecydują i wydadzą wyrok. Skarga zapewne trafi, ze względu na jej rangę do Wielkiej Izby Trybunału, w której zasiada 17 sędziów. Na ostateczny wyrok możemy czekać nawet dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.