Facebook Google+ Twitter

Straszna trzynastka, czyli triskaidekafobia

Dziś jest piątek 13 kwietnia - twój pechowy dzień, jeśli jesteś przesądny. Czarny kot, stłuczone lustro,czy rozsypana sól... Liczba trzynaście jest jednak najpowszechniejszym symbolem nieszczęścia we współczesnej cywilizacji zachodniej.

Piątek 13 / fot: Paulina PlizgaBudzisz się jak co dzień. Wstajesz lewą nogą , po omacku trafiasz do łazienki i przez niezręczność tłuczesz lustro... Boso i prawie nago sterczysz po środku bezdusznej wyspy stłuczonego szkła. Zbierając odłamki zbitego lustra nerwowo myślisz o kolejnych latach spędzonych w cierpieniach - podobno czeka cię siedem lat nieszczęść. Ubierasz się i wychodzisz z domu. W zamyśleniu przechodzisz pod opartą o mur drabiną, starając się o wszystkim zapomnieć, przyspieszasz kroku, gdy wtem, czarny kot o demonicznym spojrzeniu przebiega ci drogę. No tak! Dziś piątek 13. Pechowy dzień.

Czy jesteś przesądny?

Winda wieżowca w Buenos Aires. Brak 13. piętra jest efektem powszechnego przesądu o feralności trzynastki. fot:źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:No_13th_floor.jpgLiczba trzynaście jest symbolem nieszczęścia we współczesnej cywilizacji zachodniej. W wielu miejscach publicznych nie ma drzwi, pokojów, pięter, przycisków w windach, krzeseł itp. o numerze 13. W samolotach na próżno szukać rzędu siedzeń numer 13, podobnie jak i pokoju numer 13 w hotelu. Często w miejsce numeru 13 znajduje się 12a lub 12b. Wszystko to w trosce, aby oszczędzić nieprzyjemnej sytuacji osobom przesądnym.

W polskim serialu "Alternatywy 4" mieszkanie nr 13 jest pechowe, bo zostało przeklęte przez robotnika, który nie mógł nic w nim zrobić. Pierwszy lokator zmarł zanim zdążył się wprowadzić. Następny, zdołał tylko posprzątać.Templariusze paleni na stosie. Aresztowani wszyscy jednocześnie o świcie w piątek, 13 października 1307. fot: http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Templars_Burning.jpg Trzynastka bije rekordy niepopularności wśród liczb. Jedną z możliwych przyczyn pochodzenia przesądów na temat trzynastki może być to, że jest to liczba pierwsza - nie da się jej podzielić np. na 2, 3, 4 czy 6 tak, jak np. uznawanej za liczbę doskonałą dwunastki. Popularne jest łączenie liczby 13 z Judaszem, który był trzynastą osobą w gronie apostołów (licząc Chrystusa) i który następnie Jezusa zdradził. Dodatkowej wagi pechowej trzynastce dodaje fakt, że Chrystus zmarł na krzyżu w piątek.

Także proces i śmierć ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy - Jacques'a de Molay - spalonego na stosie w 1314 w Paryżu, rzuca mroczny cień na ten dzień. Aresztowany na rozkaz króla Francji Filipa IV Pięknego o świcie w piątek, 13 października 1307, został postawiony przed sądem. Oskarżony o herezje, stosowanie magii i czarów, homoseksualizm, dzieciobójstwo, wyrzeczenie się Chrystusa, bezczeszczenie krzyża... Poddany w więzieniu Temple torturom przyznał się do zarzucanych zbrodni. Na chwilę przed śmiercią w płomieniach odwołał swoje zeznania i jak głosi legenda, rzucił przekleństwo na papieża Klemensa V i króla francuskiego, Filipa IV Pięknego. Klątwa się spełniła. Papież zmarł miesiąc później z powodu dyzenterii, natomiast niespełna rok po spaleniu de Molay'a, Filip IV zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Klątwa mistrza templariuszy miała dotyczyć również potomków Filipa IV, aż do 13 pokolenia.

Piątek 13. jest wyjątkowo niekorzystną datą

Są osoby, które odczuwają chorobliwy lęk przed liczbą trzynaście.Według przesądów stłuczenie lustra to siedem lat nieszczęścia.../ fot: Paulina Plizga
Triskaidekafobia - to wprost niewymawialne słowo, o greckim rodowodzie: triskaídeka - 13, phóbos - strach, lęk - to irracjonalna wiara, że liczba 13 i wszystko, co z nią związane, bezwarunkowo przynosi pecha. Natomiast paraskewidekatriafobia (nawet nie probuję wymówić tego słowa) to paniczny lek przed piątkiem 13.

Autorka przed swym domem rodzinnym, noszącym numer 13. / fot: A-F. EderhyGranica między przesądem a zaburzeniem nerwowym w tym przypadku jest delikatna i zależy od stopnia uzależnienia oraz negatywnego wpływu tych wierzeń na normalny tryb życia. Innymi słowy: co za dużo, to niezdrowo. Istnieją rożne popularne przesądy, najczęściej dotyczą one konsekwencji zdarzeń. Mogą one być pozytywne, na przykład: zobaczenie przed południem pająka według przesądu przynosi szczęście, podobnie spotkanie kominiarza. Mogą również być negatywne: pecha według przesądu przynosi widok czarnego kota, przebiegającego drogę kota lub przejście pod drabiną. Podobnie stłuczenie lustra to siedem lat nieszczęścia, a rozsypanie soli to zapowiedź awantury domowej.

Dziś podejdźmy do wszystkiego (złego) z odrobiną dystansu i z humorem. Zagorzałym zwolennikom talizmanów szczęścia pozostaje pobiec w poszukiwaniu czterolistnej koniczyny lub powiesić na szyi końską podkowę. Mnie wystarczy trzymanie kciuków - na szczęście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

R
  • R
  • 28.03.2011 23:07

VERITAS VOS LIBERA

Komentarz został ukrytyrozwiń

podoba mi sie ten artukuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie 13-tka okazała sie szczęśliwą . Dziękuję Paulino :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczynam traktować 13 poważnie! Spójrzcie co się stało z zygotą w Sejmie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za odpowiedź ( Droga Polynetto ). Ale ja pytałem : ) może za słabo to podkreśliłem: czy znacie o s o b i ś c i e choć jedną taką osobę, która ten przesąd traktuje poważnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@JAN K. : kompozytor austriacki Arnold Schönberg cierpiał na triskaidekafobię, na domiar tego wszystkiego,
urodził się i zmarł "13" ( ur.13 września 1874 w Wiedniu, zm. le 13lipca 1951 w Los Angeles ) ...jak na ironię losu.
Natomiast najsłynniejszym "fobistą" ( mój słowotwór od fobii) "piątku 13" jest podobno pisarz amerykański Stephen King.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja na dodatek mam wielkiego, spasionego, czarnego kocura, który przebiega mi drogę kilka razy dziennie :) Dzięki temu moge go obwiniać za każde niepowodzenie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parę miesięcy temu generał Mieczysław Bieniek wykonał 1500 - tny skok ze spadochronem. Wiem na pewno, że pan generał specjalnie sam sobie skomponował datę: 13-go, w piątek, o godzinie, 13:13

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę uwierzyć, że istnieją ludzie, którzy odczuwają lęk przed liczbą "13". Naprawdę istnieją tacy ludzie? Czy to tylko taki żart jest. Znacie kogoś takiego? Choć jedną osobę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie/Emenefix - powiem więcej. Jestem czarownicą i rzucę urok na wszystkich z w24, którzy nie podpiszą się pod petycją http://www.petycje.pl/2158 , a na Ciebie w pierwszej kolejności :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.