Facebook Google+ Twitter

Strateg Kaczyński w opinii Amerykanów jest populistą

- Kaczyński, jako przebiegły strateg, kontroluje swoje wypowiedzi w ramach taktyki, która ma przyciągnąć wyborców środka i zapewnić mu powrót do władzy (...) dojście do władzy wpisuje się w powrót populizmu w kraju – pisze "New York Times".

 / Fot. Wikimedia CommonsLech Kaczyński, popularny do dziś wśród Polonii amerykańskiej, szczególnie w Chicago, dał zapewne sygnał, aby dziennikarze prestiżowego dziennika "New York Times", zainteresowali się bliżej niezwykłą osobowością brata bliźniaka, Jarosława. W artykule na czwartej stronie, o polityku Jarosławie Kaczyńskim, gazeta nowojorska zaczyna od słów: Jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki, były premier Jarosław Kaczyński, powraca w sondażach na fali zmęczenia rządami premiera Donalda Tuska i obaw o słabnącą gospodarkę. Szefa PiS określa mianem "przebiegły strateg".

Zobacz zdjęcie - Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Elblągu 05.07.2013 r. (Fot. Renata Dąbrowska/AG) - gazeta.pl.

- Przez lata Jarosław Kaczyński, bezceremonialny i polaryzujący lider polskiej opozycji z przyjemnością wygłaszał kontrowersyjne komentarze, jednak teraz analitycy i zaufani byłego polskiego premiera twierdzą, że przechodzi on proces przemiany i spodziewa się powrotu do władzy - napisał nowojorski dziennik w artykule pod tytułem: "Pogrążony w żałobie były premier powraca do wyścigu", o czym donosi gazeta.pl.

Według dziennika - Kaczyński, jako przebiegły strateg, od pewnego czasu kontroluje i tonuje swoje wypowiedzi w ramach taktyki, która ma przyciągnąć jemu wyborców środka i zapewnić mu powrót do władzy. Jak uważa gazeta, obrana strategia wydaje się być skuteczna, przywołując przegrane przez kandydatkę PO, wybory prezydenta Elbląga.

"New York Times" ("NYT"), powołując się na opinię posła PiS i bliskiego współpracownika prezesa Kaczyńskiego, Adama Lipińskiego, przedstawia byłego premiera, jako człowieka wciąż pogrążonego w ciężkiej żałobie po śmierci brata i bratowej, w katastrofie smoleńskiej. - On cały czas jest w żałobie. Jednak, choć niektórzy ludzie spodziewali się, że będzie (przez to) wciąż bardziej emocjonalny czy agresywny, tak się nie stało. Jeśli ktoś zapyta, czy zmienił się przez Smoleńsk, albo czy Smoleńsk zmienił jego zachowanie, jako polityka, to nie - Smoleńsk go nie zmienił - twierdzi Adam Lipiński.

Na korzyść Jarosława Kaczyńskiego przemawiają dzisiaj rosnące - zmęczenie społeczeństwa Donaldem Tuskiem i słabnąca polska gospodarka. To one – te dwa zjawiska sprawiają, że "coraz więcej Polaków tęskni za silnymi rządami populistów" - pisze nowojorski dziennik. W 2013 roku Polska nie ma lekko - ledwo uniknęła pierwszej od dwudziestu lat recesji, stopa bezrobocia wynosi 13 proc., a spodziewany wzrost gospodarczy w tym roku, wyniesie zaledwie 1 proc. – przypomina gazeta.

Nowojorski dziennik "NYT" zauważa, że wprawdzie do wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Polsce, zostały jeszcze dwa lata, perspektywa powrotu prezesa Kaczyńskiego do władzy, wywołuje w europejskich stolicach i u jego krytyków w kraju, obawy, że "doprowadzi on do izolacji Polski na arenie międzynarodowej, popsuje relacje z Niemcami i podminuje polską gospodarkę".

W opinii "NYT" - możliwe ponowne dojście byłego premiera do władzy, wpisuje się w powrót populizmu w kraju, obserwowany również w innych krajach regionu, np. na Węgrzech. Odzwierciedla też podobne problemy w zachodniej Europie, gdzie obywatele znużeni kłopotami gospodarczymi, ciągną do polityków, którzy "oferują potężny koktajl z gospodarczego nacjonalizmu i budzącego pozytywne odczucia patriotyzmu".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Prezes jak chrabąszcz, owad szkodliwy w każdej postaci , przechodzi w swym cyklu rozwojowym kilka etapów. Teraz jest etap "przebiegłego stratega". Jak za 3 lata nie zajmie stanowiska premiera i prezydenta alle zusammen do kupy - przejdzie znowu w stadium pędraka, podgryzajacego system korzeniowy ziemniaka, buraka i innych okopowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przebiegły strateg populizmu, czyli kto ?
''Przebiegłość'', przynajmniej dla mnie ma pejoratywne zabarwienie.
Chyba słusznie, bo opowiadanie banialuk o cudach po zmianie rządu, milionach mieszkań, ulgach, dodatkach, pomniejszeniach, czyli wszystko czym można się przypodobać, bez nuty realizmu, inaczej się nazwać nie da.
Populizmy pierwszej wody : wszystko po Tusku, oczywiście jeżeli będzie to PiS, będzie z samej zasady lepsze.

Cóż za wiara w ... no właśnie w co ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.