Facebook Google+ Twitter

Strategia UE wobec osób niepełnosprawnych

Współautorzy: Magdalena Wróbel

15 listopada Komisja Europejska przyjęła nową strategię, mającą znieść bariery, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym korzystanie z ich praw do godnego życia.

Strategia zawiera plan określający, w jaki sposób UE i rządy państw członkowskich mogą wzmocnić pozycję osób niepełnosprawnych, by umożliwić im korzystanie z ich praw.

"By móc w pełni uczestniczyć w naszym społeczeństwie i gospodarce, osoby niepełnosprawne potrzebują łatwiejszego dostępu do budynków publicznych, transportu publicznego i usług cyfrowych" stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.

Jeden na sześciu mieszkańców Unii Europejskiej, łącznie ok. 80 mln osób, posiada średni lub ciężki stopień niepełnosprawności. Ponad jedna trzecia osób w wieku przekraczającym 75 lat jest niepełnosprawna. Liczby te mają jeszcze wzrosnąć wraz ze stopniowym starzeniem się ludności UE. Większość z tych osób nie ma możliwości pełnego uczestnictwa w społeczeństwie i gospodarce ze m.in. względu na bariery fizyczne czy dyskryminację.

Strategia przedstawiona przez Komisję Europejską jest swoistym uzupełnieniem i wsparciem dla działań prowadzonych przez państwa członkowskie, które są odpowiedzialne za politykę społeczną.

Komisja Europejska chce zapewnić osobom niepełnosprawnych możliwości korzystania z wszelkich praw na zasadach równych z pozostałymi obywatelami UE. W szczególności stawia sobie za cel zapewnienie dostępu do wszystkich towarów i usług, dbałość o właściwe przeznaczenie pieniędzy przeznaczonych na politykę społeczną z uwzględnieniem indywidualnego wsparcia oraz kreowanie dobrej współpracy między państwami członkowskimi w tej dziedzinie. KE chce też podniesienia poziomu wiedzy Europejczyków na temat sytuacji osób niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marto, Magdo, dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.