Facebook Google+ Twitter

Straż Graniczna - nowa ustawa, ważna dla pracodawców

Straż Graniczna na podstawie tej ustawy ma np. możliwość korzystania z danych gromadzonych w ZUS.

Zatrzymanie Pakistańczyka przez SG. / Fot. Archiwum Straży GranicznejCodzienność zadań Straży Granicznej RP jest mniej więcej znana. Okazuje się jednak, że zajmuje się bardzo różnymi sprawami, często tylko pozornie niezwiązanymi z zasadniczymi zadaniami.

W sobotę 21 lipca 2012 r. weszła w życie ustawa "O skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Ustawa ta znacznie rozszerza uprawnienia Straży Granicznej. Ten akt prawny jest ściśle związany z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 18 czerwca 2009 r. Polska zastosowała tu minimalne sankcje dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców bez prawa pobytu w Polsce. Rozporządzenie wprowadza wiele ułatwień w dochodzeniu zaległego wynagrodzenia przez cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają i wykonują pracę w Polsce.

Imigranci z Mołdawii / Fot. Archiwum Straży GranicznejKary dla przedsiębiorców są dolegliwe, np. pracodawca skazany przez sąd za jedno z wymienionych w ustawie przestępstw nie będzie mógł przez rok ubiegać się o zamówienia publiczne. Sąd może również pozbawić nieuczciwego pracodawcę dostępu do środków z funduszy europejskich od roku do 5 lat, a także nakazać zwrot równowartości środków europejskich uzyskanych w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wyrok.

Straż Graniczna na podstawie tej ustawy np. ma możliwość korzystania z danych gromadzonych w ZUS. Komendant Główny SG jest zobowiązany do przekazywania ministrowi pracy oraz ministrowi spraw wewnętrznych szczegółowego sprawozdania z wykonanych zadań, jakie narzuca nowe prawo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

obserwator
  • obserwator
  • 22.08.2012 22:07

Kolejna korupcjogenna ustawa. Mozna sobie wyobrazić - chojny biznesmen i kontrola zilonych. Ale się niektórzy obłowią. Z tego co wiem to takie uprawnienia mają urzedy celne. Po co jeszcze jeden organ do tego samego. Wydaje mi się że straż graniczna szuka sobie zajecia po to zeby ich nie zredukowali albo zlikwidowali. Teraz kilka tysiecy funkcjonariuszy strazy granicznej z byłych granic nie ma co robic. Na siłę trzyma sie ich za pieniadze podatników. Jest kryzys, każdy oszczędza, a tu taka rozrzutność. Utrzymywać armię niepotrzebnych. Nie wspomnę o ich wątpliwych umiejetnościach i kwalifikacjach. Wiekszość z nich to prości ludzie nauczeni tylko sprawdzania dokumentów na granicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.