Facebook Google+ Twitter

Straż Marszałkowska będzie działać tak samo jak BOR?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-15 09:20

Dziś pracownicy straży marszałkowskiej sennie snują się po korytarzach Sejmu. Sprawdzają przepustki, pilnują szkolnych wycieczek i dziennikarzy. Dbają, by nikt nie zakłócał spokoju posłów w hotelu. Jeśli sami posłowie zorganizują zbyt huczną imprezę, grzecznie ich uciszają.

Straż Marszałkowska pilnuje porządku w Sejmie i chroni marszałka. / Fot. PAPGdy w sali obrad komisji zabraknie akurat krzeseł, szybko je zorganizują. Są pracownikami Kancelarii Sejmu, przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat. Posłowie z komisji spraw wewnętrznych i administracji chcą, by statecznych panów zastąpili młodzi, sprawni i świetnie wyszkoleni agenci ochrony.

Strażnicy mieliby działać tak samo jak żołnierze BOR, chronić posłów za pomocą nowoczesnego sprzętu i przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy.

Funkcjonariusz straży marszałkowskiej z nowymi uprawnieniami i przywilejami to kolejny pomysł posłów na poprawę swego bezpieczeństwa. A że wiąże się to z dodatkowymi wydatkami? - Strażników jest niewielu, nie będą obciążeniem dla budżetu - bagatelizuje sprawę Janusz Dzięcioł z PO, wiceszef podkomisji, która w czwartek zabiera się za zmianę ustawy regulującej status straży. Nie potrafi jednak oszacować kosztów szkolenia i wyposażenia nowych funkcjonariuszy.

A przecież Sejm już teraz jest chroniony nie tylko przez straż. Teren parlamentu szczelnym kordonem otacza policja. Agenci BOR strzegą dzień i noc marszałków. A każdy parlamentarzysta, który czuje się zagrożony, może otrzymać osobistą ochronę Biura.

Pomysł posłów krytykuje Robert Gwiazdowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. Zwraca uwagę, że koalicja zamierza zmniejszyć liczbę osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur, a jej posłowie mnożą grupy uprzywilejowanych. - Nie można mówić obywatelom, żeby pracowali dłużej, a jednocześnie zwalniać z tego obowiązku sejmowych strażników - oburza się.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.09.2008 10:04

A kogo się te skur... boją ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.