Facebook Google+ Twitter

Straż pożarna w ostrowieckim Muzeum Historyczno - Archeologicznym

W niedzielę, 27 września 2015 roku o godzinie 16 w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarta zostanie wystawa "Straż pożarna w miniaturze z kolekcji Pawła Gawrona".

Plakat wystawy w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimPaweł Gawron jest kolekcjonerem i modelarzem. Na co dzień mieszka w Kielcach. Jego zainteresowania modelarskie związane są z szeroko pojętymi środkami transportu i rozwojem technik transportu. Szczególnie zaś interesuje się miniaturami wozów strażackich, które wyróżniają się spośród innych jego prac, wyjątkowym stopniem trudności wykonania oraz ogromną dbałością o detale. Swoje zainteresowania wyniósł on z domu rodzinnego: jego ojciec był inżynierem - mechanikiem i zaznajamiał syna od najwcześniejszych lat z tajnikami sztuki modelarstwa. Paweł Gawron już jako gimnazjalista wykonywał modele samochodów, samolotów i wagonów. Z biegiem lat rozwijał i doskonalił swoją pasję. Ciekawostką jest fakt, że w prowadzonym przez siebie zakładzie przemysłowym jako jeden z pierwszych w Polsce produkował farby modelarskie. Eksponaty z jego bogatej kolekcji prezentowane były na wystawach organizowanych przez m.in. Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Motoryzacji w Warszawie, czy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie w Ostrowcu świętokrzyskim, którą będzie można oglądać do końca bieżącego roku znajdzie się około 80 modeli samochodów strażackich, od najstarszych do współczesnych oraz dioramy przedstawiające akcje strażackie. Podczas wernisażu na dziedzińcu muzeum zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytkowy wóz strażacki oraz samochód ratowniczo - gaśniczy, którego na co dzień używa ostrowiecka jednostka, która objęła patronatem tę wystawę i udostępniła na nią liczne fotografie archiwalne, pamiątki i stare obiekty związane ze strażą pożarną m. in. dyplomy, prądownice, syreny mechaniczne i pneumatyczne oraz zabytkowe hełmy.

- Wystawie towarzyszyć będą warsztaty plastyczne, spotkania i ciekawe wydarzenia edukacyjne nawiązujące do szeroko pojętej tematyki strażackiej - informuje Kamil Stelmasik z działu promocji Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - W ramach zajęć uczestnicy spotkają się z oficerami Straży Pożarnej i usłyszą wiele ciekawostek oraz zgłębią tajniki tego zawodu. Mówić będziemy również o tym, dlaczego wozy strażackie są czerwone, kim dla strażaków jest Święty Florian i jakie są numery alarmowe do straży pożarnej. Odkryjemy również to, dlaczego Wojtek chciał zostać strażakiem, wspólnie czytając książkę Czesława Janczarskiego w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Nie zabraknie także zajęć plastycznych, podczas których uczestnicy - inspirując się wystawą - własnoręcznie pomalują drewniany model wozu strażackiego. Więcej szczegółów oraz zapisy pod nr tel. tel. 41 265 36 51 lub edukacja@muzeumostrowiec.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa pasja. Dobrze, że udostępniona szerszej publiczności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.