Facebook Google+ Twitter

Strażacy jadą do pożaru z... kamerą

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-05-08 08:40

Na nietypowy pomysł wpadli strażacy z Pabianickiej Straży Pożarnej. Jako pierwsi w kraju, na swej stronie internetowej publikują zdjęcia i filmy z przeprowadzonych akcji.

 / Fot. Express IlustrowanyMożna już tam oglądać kilkanaście galerii i kilka filmów pożarów, w tym z jednego z największych w ubiegłym roku, który wybuchł w zakładach meblowych Tignum. Filmy z pożarami kręcą specjalnie przeszkoleni strażacy za pomocą kamery lub aparatu cyfrowego z funkcją wideo. Komenda zamierza jednak pójść dalej i wyposażyć w kamery także strażackie hełmy.

- Strażacy ochotnicy oraz zawodowi funkcjonariusze dzięki filmom mogą zobaczyć jak wyglądał pożar i jak przebiegała akcja gaśnicza - tłumaczy Michał Kłosiński, rzecznik pabianickiej Straży Pożarnej. Na podstawie tych materiałów można przeprowadzić analizę zdarzenia i następnym razem uniknąć ewentualnych błędów. Cywilom obejrzenie pożaru „na żywo", daje zaś możliwość zapoznania się z groźbami płynącymi z nieumiejętnego posługiwania się ogniem.

Dzięki filmom i zdjęciom z miejsca pożaru wzrasta również prawdopodobieństwo ujęcia podpalaczy, którzy lubią obserwować swoje dokonania bezpiecznie ukryci w tłumie. Zmagania z żywiołem dokumentują funkcjonariusze specjalnie oddelegowani do dokumentowania zdarzeń.

- Nie mogą brać udziału w akcji - tłumaczy Kłosiński. - Ich zadaniem jest tylko zbieranie informacji.

Osoba, która trafi do internetowej galerii prócz obejrzenia filmów i zdjęć może również wyrazić swoją opinię na temat przebiegu akcji.

- Chcemy, by nasz portal był żywy i interaktywny - tłumaczy mł. bryg. Dariusz Jach (na zdjęciu z prawej), zastępca komendanta powiatowego PSP w Pabianicach. - Konstruktywnych opinii nigdy nie za wiele.

Portal strażaków z Pabianic ciągle się rozwija. Możliwe, że jeszcze w tym roku zostanie otwarta na nim specjalna elektroniczna szkoła dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Zgodnie z przepisami, musimy uczyć ich pewnych działań zarówno teoretycznych, jak i praktycznych - tłumaczy komendant Jach. - Dzięki elektronicznej szkole, będą mogli uczyć się teorii, przeprowadzać analizy oraz wypełniać testy nie wychodząc z domu. Potrzebny będzie tylko dostęp do internetu.

Możliwe, że w przyszłości część pabianickich strażaków podczas akcji będzie miała kamery przytwierdzone do hełmów.

- To dobry pomysł, bo dostarczy nam informacji na bieżąco z akcji - mówi wicekomendant Jach. - Jednak na razie nie mamy na jego realizację pieniędzy.
(g)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

nie mogę się z tym zgodzić !!! już kilka lat PSP Prudnik robi zdjęcia podczas akcji, które potem udostępnia mediom, czasami też dodają na swoją stronę www: http://www.strazprudnik.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

a nasi strażacy obywatelscy?
a W24 przekopiowuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

na zdjeciu z prawej, to jest samochod, nie mlodszy brygadier :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.