Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9345 miejsce

Strażacy obchodzili imieniny Floriana

Corocznie 4 maja, w dniu św. Floriana, strażacy obchodzą swoje święto. W całej Polsce odbyły się uroczyste nabożeństwa z udziałem strażaków.

Poczty sztandarowe / Fot. Karol RajewskiStrażacy, którzy często nazywani są rycerzami świętego Floriana lub Florianami, corocznie spotykają się w dniu męczeńskiej śmierci patrona, na uroczystych mszach i apelach strażackich. Tradycją jest też składanie wiązanek pod figurami świętego. W tym dniu najczęściej poświęca się nowo wybudowane remizy, wręcza strażakom sprzęt, sztandary, przyznaje medale.

Na sztandarach strażackich w Polsce, wizerunek św. Floriana pojawił się w I połowie XX wieku, na terenach Galicji. Święty Florian był legionistą rzymskim, w czasach cesarza Dioklecjana. Utopiono go za wiarę w rzece Anneso, w górnej Austrii, w 304 roku. Obecnie figurki przedstawiające świętego można spotkać przed wieloma strażackimi remizami. Kult św. Floriana w Polsce kwitnie od 1184 roku - czyli od chwili sprowadzenia jego relikwii do Krakowa, przez biskupa z Modeny.

Św. Florian na Bramie Floriańskiej w Krakowie / Fot. Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:St_florian_sculpture.JPGW ikonografii św. Florian przedstawiany jest jako rycerz chrystusowy, patron walki z pożarem. Wcześniej jednak czczono go wyłącznie jako męczennika za wiarę chrześcijańską i przedstawiano jako starszego mężczyznę w rzymskiej tunice. Obecny wizerunek patrona strażaków, który przedstawiany jest jako rycerz rzymski w zbroi i płaszczu, trzymający w jednej ręce chorągiew, a w drugiej naczynie z wodą, wylewającą się na płonący obiekt, wykształcił się w piętnastym stuleciu. Kult świętego związany był z pierwszymi formacjami strażackimi, powstającymi na terenie Niemiec i Austrii. Tam też w 1673 roku powstała najstarsza straż w Europie.

Tak jak i w całym kraju, 4 maja świętowali strażacy z gminy Błaszki (woj. łódzkie), w której Ochotnicza Straż Pożarna liczy ponad 800 ochotników. Centralne obchody miały miejsce w kościele św. Anny w Błaszkach. Msze Święte, w intencji strażaków, celebrowano także w Gruszczycach, Wojkowie i w Kalinowej.

Obchody tego święta przynoszą pewne refleksje. Dawniej strażacy gasili wyłącznie pożary. Obecnie straż wyjeżdża do wypadków drogowych, powodzi, katastrof kolejowych, lotniczych i budowlanych. Niestety nie wszyscy wracają z akcji. Dlatego też cieszy fakt, że tysiące ochotniczych jednostek straży pożarnej działa w naszym kraju. To wielki zaszczyt być strażakiem i nosić mundur, ale to też jest wielka odpowiedzialność, którą czasem trzeba przypłacić zdrowiem, a nawet życiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzięki.Też jestem strażakiem i jestem z tego bardzo dumny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Karol bardzo dobry materiał i za to +

Komentarz został ukrytyrozwiń

bycie strażakiem to wielka odpowiedzialność, godna podziwu
+ za tekst przypominający o tym świecie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.