Facebook Google+ Twitter

Strażniczka miejska - nowy zawód dla kobiet

Prawie połowa ze 112 osób, które wzięły udział we wczorajszym ślubowaniu strażników miejskich to przedstawicielki płci pięknej. - Po raz pierwszy panie stanowią tak liczną reprezentację - mówi Jolanta Borysewicz z zespołu prasowego stołecznej straży miejskiej.

 / Fot. straż miejskaWczoraj w siedzibie straży przy ul. Czerniakowskiej odbyło się ślubowanie strażników miejskich. Nowymi strażnikami miejskimi zostało 112 osób - wśród nich są aż 52 kobiety. Do tej pory zawód strażnika uważany był za zarezerwowany dla mężczyzn. Jednak straż miejska stara się to zmienić i uczynić formację bardziej otwartą i elastyczną.

- Podczas uroczystości ślubowania dało się zauważyć, że kobiety stanowią znaczną część nowo przyjętych funkcjonariuszy. Swoją obecność w formacji panie tłumaczyły chęcią wykazania się, udowodnienia wszystkim dookoła, a przede wszystkim sobie, że potrafią być dobre w zawodzie uważanym za tzw. męski - mówi Jolanta Borysewicz. - Zdecydowana większość to osoby posiadające wyższe wykształcenie, czyli osoby z ukształtowanymi charakterami i poglądami na życie. Wybór formacji jest zatem wyborem świadomym i przemyślanym - dodaje.

 / Fot. straż miejskaKto może zostać strażnikiem miejskim? Chętny musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 21 lat i być niekaralnym. Wymaga się również, aby kandydat mógł korzystać w pełni z praw publicznych, miał minimum wykształcenie średnie, nienaganną opinię, a także uregulowany stosunek do służby wojskowej (przeniesiony do rezerwy, nie dotyczy kobiet). Kandydaci do służby muszą przejść przez serię badań lekarskich, odbyć trzymiesięczne szkolenie i zdać końcowy egzamin. Do tego potrzebna jest sprawność pod względem fizycznym i psychicznym.

Straż miejską zaskoczyła doskonała postawa kobiet. Są one gotowe ramię w ramię z mężczyznami strzec bezpieczeństwa w Warszawie. Joanna Borysewicz zapewnia, że, zarówno strażnicy jak i strażniczki są traktowani w ten sam sposób. - Wśród tegorocznych ślubujących po raz pierwszy panie stanowią tak liczną reprezentację i oby ten poziom utrzymał się w przyszłym roku - z nadzieją dodaje rzecznik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

czerwona Łapa
  • czerwona Łapa
  • 15.06.2011 14:15

Marek Jurkiewicz to pisz o kobitkach i ich zawodach jakie miały miejsce 100 lat temu Myślę że Autor nie dostał "wielkich pieniędzy" za napisanie tekstu więc po co krytykować temat? Zresztą zamiast do Ciebie pisać klepnę Cie po prostu wielką czerwoną łapą! A masz czerwoną łapę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już od kilku lat w Warszawie widzę strażniczki miejskie.
Ale artykuł ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święty gniew Pana Jurkiewicza ma jakiś sens (przynajmniej mam taką nadzieję), ale napastliwy ton komentarza przesłania jego racje szkoda. Umiejętność prowadzenia debaty publicznej powinna być jedną z podstawowych cech osoby wypowiadającej się na tak szerokim forum. Aniu materiał ciekawy tym bardziej, że panie nadal w naszym kraju mają pod górkę - awanse, różnice płac w stosunku do mężczyzn na tym samym stanowisku pracy, to tylko dwa z długiej listy grzechów +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas w Częstochowie są kobiety strażniczki ale bardzo ich mało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Pana Marka - hehe co za komentarz, w tym artykule chodzi o to, że pierwszy raz zdarzyło się, że do straży miejskiej dostało się aż tyle kobiet!! Proszę czytać ze zrozumieniem, a pisać będę o wszystkim co mnie zainteresuje:) Ktoś ma tutaj problem:):P

Komentarz został ukrytyrozwiń

100 lat temu gdyby ktoś napisał, że kobiety wstępują do straży miejskiej, taka informacja wywołałaby niemałą sensację. Ale dzisiaj mamy XXI wiek i w cywilizowanych krajach nie dzieli się ludzi według kryterium płciowonarządowego. O czym jeszcze napiszesz - że byłaś w szpitalu i spotkałaś kobietę-lekarza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Łodzi dużo (aż się zdziwiłem) pań jest funkcjonariuszkami straży miejskiej :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna informacja :) Płeć piękna została doceniona :))) Panowie strażnicy miejscy zapewne też są zadowoleni :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.