Facebook Google+ Twitter

Strażnikiem prawa może być każdy i to już dziś!

Często słyszymy, iż wiele osób chce zaangażować się w działalność strażniczą. Jednocześnie słyszymy również, że nie wiedzą jak to zrobić, że nie mają narzędzia do tego.

Od dziś to się zmienia, gdyż Stowarzyszenie Razem dla Innych udostępnia wszystkim chętnym gotowe narzędzie umożliwiające przeprowadzenie monitoringu Biuletynu Informacji Publicznej wybranej jednostki samorządu terytorialnego (link do narzędzia).

Zachęcamy wszystkich do korzystania z narzędzia, do przeprowadzania monitoringu, a następnie do sporządzenia z niego wniosków i poinformowania o wynikach badany urząd oraz Stowarzyszenie Razem dla Innych. Zachęcamy przy tym do zapoznania się z FAQ narzędzia, które wyjaśnia wiele punktów narzędzia oraz pozwoli efektywniej przeprowadzić monitoring na podstawie udostępnionego narzędzia.

Przypominamy również, że zgodnie z przyjętymi zasadami monitoring powinny przeprowadzać w tym samym czasie niezależnie od siebie dwie osoby - co pozwala uzyskać, po porównaniu wyników, maksymalnie rzetelne informacje. Pamiętajmy również, że badamy nie tylko czy wszystkie prawnie zagwarantowane informacje są zamieszczone na BIP-ie, ale również to, czy dana informacja publiczna jest dostępna dla obywatela. Badamy więc również dostępność tych informacji, czyli czy możemy je znaleźć w rozsądnym czasie na BIP-ie czy też potrzebujemy na to np. godzinę.

Przy tej okazji zachęcamy również do zapoznania się z raportem z monitoringu Biuletynów Informacji Publicznej gmin, powiatów, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego województwa wamińsko-mazurskiego - który to monitoring przeprowadziło Stowarzyszenie w lipcu i sierpniu 2009 roku (link do raportu) w ramach projektu „BIP - Bezpośrednią Informację Proszę”, dofinansowanego przez Fundację im. St. Batorego.

Jeszcze raz zachęcamy do przeprowadzania monitoringów BIP-ów i informowania Stowarzyszenie Razem dla Innych o wynikach.

„Żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że są strażnikami prawa” (Mark Twain)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.