Facebook Google+ Twitter

Strefa biedy powiększa się. Bezrobocie alarmująco rośnie

Zgodnie z ostatnimi danymi resortu pracy, aż w jednej trzeciej powiatów bezrobocie jest o 50 proc. wyższe od średniej krajowej, natomiast GUS podaje, że w Polsce jedynie 16 proc. bezrobotnych ma prawo do zasiłku.

 / Fot. Tadeusz KowalskiJak podaje "Gazeta Prawna", resort pracy opublikował dane, z których wynika, że na 314 powiatów w 110 bezrobotni są uprawnieni do pobierania zasiłku nie przez sześć, a przez 12 miesięcy. Oznacza to, że w tych regionach kraju bezrobocie osiągnęło poziom o 50 proc. wyższy od średniej krajowej. Jednak, jak informuje gazetaprawna.pl, przytaczając dane GUS, tylko 15,9 proc. bezrobotnych pobiera zasiłek.

Jak wyjaśnia prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego oznacza to, że reszta zarejestrowanych w urzędach pracy to osoby długotrwale bezrobotne. Zgodnie bowiem z przepisami prawo do zasiłku mają osoby, które w przeddzień rejestracji przepracowali minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy i otrzymywali co najmniej minimalne wynagrodzenie. Potwierdzają to dane GUS. W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 956 tys. osób długotrwale bezrobotnych. A osób bez prawa do pomocy finansowej będzie przybywać, gdyż bezrobocie nie spada.

Prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych informuje, że w krajach starej Unii zasiłki otrzymuje 70 - 80 proc. bezrobotnych. Są to zasiłki dla bezrobotnych, w zależności od kraju, wypłacane przez 12 - 24 miesięcy. Po tym okresie, gdy bezrobotny nadal nie ma pracy, otrzymuje zasiłek socjalny. Tymczasem w Polsce zasiłek dla bezrobotnych będzie nadal finansowany z odpisu pracodawców na Fundusz Pracy i wyniesie tyle samo co w 2011 r., ok. 3,2 mld zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jedna uwaga do Agi. Tylko ci bezrobotni od piwka w bramie, nie przepracowali najczęściej tych wymaganych 18 miesięcy. Tu chodzi o ludzi, którzy uczciwie pracują, ale niestety za mniej, niż wymagana kwota zarobków minimalnych,uchwalonych w ministerialnych gabinetach. Gdy stracą pracę, nie dostają wsparcia od własnego państwa. Każdy by wolał pracować,a nie" nic nie robić." Oni nie mają pracy nie z własnej winy. Taki jest rynek pracy, gdzie coraz więcej przywilejów mają pracodawcy, kosztem pracowników. To się dzieje za przyzwoleniem i przy pomocy polityków, uchwalających takie niegodziwe ustawy. Za to, że pracowali za mniejszą kwotę, bo musieli przeżyć, ich własne państwo ich teraz karze, spychając na margines. W niektórych regionach Polski jest wprost tragicznie z pracą. Jak ci ludzie mają przeżyć? Ich los obchodzi polityków tylko podczas kampanii wyborczych, kiedy widzą w nich oddane na siebie głosy, tylko wówczas się dla nich liczą. Złote góry obiecują i szybciej o tym zapominają , kiedy siedzą na stołkach. Tak to wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. Pokazuje prawdę o fałszu i zakłamaniu rządzących. Tworzą ustawę, o pięknej nazwie,ale tak skonstruowaną, żeby mały procent ludzi, mógł otrzymać tą drogą środki na życie. To jest skandal! Przykre jest to, że nasze państwo tak traktuje swoich obywateli i to tych najsłabszych. W innych krajach osoba, która straci pracę, dostaje wsparcie, by móc przeżyć i przetrwać ten trudny czas i spokojnie poszukać nowej pracy.Ogromna rzesza ludzi pracuje za mniej niż ta płaca minimalna, najczęściej na śmieciowych umowach. Nie z własnej winy,ale przepisy i ustawy wprowadzane przez polityków, dopuszczają na rynku pracy wyzysk pracowników przez pracodawców. Bardzo wielu młodych ludzi lub osób w średnim wieku, dla których znalezienie pracy z każdym kolejnym rokiem życia , staje się coraz trudniejsze,nie mają innej alternatywy. Umowa o pracę stała się czymś elitarnym.Nie jest istotne, że ci ludzie pracowali wymagany przez ustawę czas, a nawet dłużej. Jeśli ich zarobki były małe i składki, przepraszam "haracz" na Fundusz Pracy zbyt mały odprowadzany, nie dostaną zasiłku. Tak panowie posłowie uchwalili w 2004r. Sami zarabiają krocie, nie mówiąc już o dodatkowych przekrętach (co chwila wypływa jakaś nowa afera ) i obchodzi ich tylko ich własny interes. Kłótnie polityczne są tylko dla nas. Sami się świetnie dogadują, jeśli mają uchwalić coś na naszą niekorzyść, tak jak w tym przypadku. Przecież miliony z pensji tych ludzie poszło na Fundusz Pracy i państwo korzystało z ich pieniędzy, to dlaczego im teraz nie chce oddać w formie np. zasiłku na 3 zamiast 6 miesięcy?Ta sprawa mnie ogromnie zbulwersowała i też napisałam artykuł na temat zasiłków. Ciekawa jestem co by na to powiedział Rzeczni Praw Obywatelskich? Czy mógłby tę ustawę zaskarżyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Starababa
  • Starababa
  • 27.02.2012 16:58

głowa od tego pęka, nic już z tego nie rozumiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 03.01.2012 07:02

głosujmy na PO! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
baj
  • baj
  • 02.01.2012 15:58

a co to nie Japonia nie Irlandia co złodzieje wam budują

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaklinanie rzeczywistości i mierzenie kondycji gospodarki tylko za pomocą GDP przypomina monitorowanie stanu pacjenta intensywnej terapii tylko za pomocą termometru... beknie się wszystkim już wkrótce

Komentarz został ukrytyrozwiń
aga
  • aga
  • 02.01.2012 13:00

Nie wiem jak jest z bezrobociem,ale płaci sie bezrobotnym za nic nierobienie a ulice brudne rowy melioracyjne zarosnięte itp.Oczywiście mam na myśli tych bezrobotnych od piwka w bramie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.