Facebook Google+ Twitter

Strefa euro. Koniec jest bliski. UE też upadnie? Cz. 2

To koniec. Strefa euro po dołączeniu do grupy balansujących nad finansową przepaścią państw wielkich gospodarek Włoch i Hiszpanii się nie wybroni. Na czym polega finansowa beczka bez dna i czy aby ją zatkać muszą powrócić dyktatury?

"Zmierzający prosto do katastrofy lunatycy"


Trust mózgów powołany specjalnie w celu badania światowego kryzysu finansowego pod nazwą The Institute for New Economic Thinking (INET) - tzn. Instytut na rzecz Nowego Spojrzenia na Sprawy Gospodarcze, opublikował w ubiegłym tygodniu raport, ostrzegający przed zawaleniem się strefy euro w sposób niekontrolowany i katastrofalny. Trzeba dodać, że w ramach owego instytutu działa grupa robocza zajmująca się obserwacją kryzysu zadłużenia tej strefy (Council on the Euro Zone Crisis, ICEC). Siedemnastu wybitnych ekonomistów ze Starego Kontytnentu podkreśla, że od chwili, gdy ten kryzys dotknął Hiszpanię i Włochy zwalczanie go dotychczasowymi metodami jest równoznaczne ze zbiorowym samobójstwem.

Raport p. t. jak w powyższym nagłówku w dramatyczny sposób ostrzega przed dalszym podążaniem kursem na mobilizację coraz to większych funduszy na ratowanie finansów państw nie radzących już sobie w tej dziedzinie z powodu nadmiaru długów. W sytuacji, gdy rosną koszty pożyczania pieniędzy przez te państwa (premie od ryzyka płacone nabywcom obligacji skarbu państwa), a jednocześnie wymuszone na nich w zamian w za pomoc finansową cięcia wydatków powiększają już i tak szalejące bezrobocie, przypomina to gaszenie pożaru benzyną. Doprowadzenie do zapaści dwóch z czterech największych gospodarek strefy euro jest murowanym sposobem na depresję gospodarczą na miarę tej z lat trzydziestych.

Siedemnastu ekonomistów (w tym dwóch doradców rządu pani Merkel) proponuje jak najszybsze przecięcie spirali zadłużenia poprzez: 1) Utworzenie funduszu nadzwyczajnego - długów przeznaczonych do spłacenia na zasadach ulgowych, po przezwyciężeniu kryzysu. Powinny do niego trafić wszystkie długi przekraczające wymiar 60 proc. dochodu narodowego brutto każdego z zazdłużonych państw. Sumy funduszu nadzwyczajnego nie byłyby spłacane na bieżąco. 2) Europejski Bank Centralny (ECB) powinien otrzymać prawo prowadzenia normalnej działalności bankowej. Oznaczałoby to rzecz jasna również możliwość udzielania pożyczek na działalność gospodarczą, co zdaniem siedemnastu ekonomistów otworzyłoby furtkę do wznowienia inwestycji i poważnej poprawy sytuacji na rynku pracy.

3) Zarazem jednak należy utrzymać strefę euro w obecnych granicach, aby uniknąć paniki prowadzącej do niekontrolowanego załamania sektora bankowego (jak należy rozumieć: wskutek próby wycofania oszczędności ludności i rezerw finansowych przedsiębiorstw denominowanych w euro i zamiany ich na kruszce, franki szwajcarskie itd.). Te wnioski przedstawia to m.in. "Süddeutsche Zeitung".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://www.news4press.com/Die-Euro-Zone-Das-Ende-rueckt-naeher-Die_682495.html

Pod tym adresem ukazało się właśnie moje zaplanowane tłumaczenie powyższego artykułu na niemiecki.

W najbliższym czasie planuję rozpocząć publikację artykułów na temat jak nauczyłem się (sam lub w znacznej mierze sam) tych kilku języków. Będzie to rzecz jasna dział: cywilizacja. Pierwsza część jest już gotowa i lada dzień, może nawet już dzisiaj...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.