Facebook Google+ Twitter

Strefa euro. Koniec jest bliski. UE też upadnie? Cz. 3

Co jest przyczyną obecnej fatalnej sytuacji? Czy tylko błędy gospodarcze, a może jednak przede wszystkim polityczne? Zagadnienia ideologiczne czy narodowe? Czy można zwalić winę na (neo)liberalizm albo na Niemców?

 / Fot. EP Audiuovisual

Od początku błędny projekt Unii Europejskiej czyli PaneuropyPowstaje pytanie: jaki ogromny błąd leży u podstaw tak dramatycznej sytuacji? Historia wspólnoty europejskiej, idee jej założycieli i twórców jej poprzedniego, udanego wydania, jakim była Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), udzielają dość jednoznacznych odpowiedzi na to pytanie. Po pierwsze i po główne podstawowym czynnikiem sprawczym polityki nie są idee, religie, ale narody. Dzieje Europy Zachodniej, gdzie idea wspólnoty europejskiej powstała i gdzie najpierw zaczęto wprowadzać ją w życie, dobitnie to potwierdzają.

Ani kraje protestanckie ani państwa katolickie w okresie tzw. wojen religijnych nie zlały się tam w dwie jednolite wspólnoty, ale na odwrót, używały tak starego Kościoła jak hasła odnowy religii chrześcijańskiej jako narzędzia do osiągania swoich istotnych celów narodowych. W wyniku zaciekłych wojen w Europie i w koloniach, które wypełniły wiek XVII i XVIII, nie powstały narody: rzymsko-katolicki, protestancki i anglikański, ale wyłącznie pogłębiła się kulturalna i cywilizacyjna odrębność Francji, Anglii, Holandii, Portugalii i Hiszpanii.

Kolejny, po reformacji i kontreformacji, olbrzymi wstrząs, który przepołowił nasz kontynent, tzn. wielka rewolucja we Francji, również nie wytworzył narodu rewolucyjnego i narodu kontrrewolucyjnego. Wojny rewolucyjne i napoleońskie toczyły się pod hasłem, które padło na gilotynie, gdzie stracił życie Ludwik XVI: "Król umarł, niech żyje naród!".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Owszem, ale są pewne granice. Tak głęboki kryzys pociąga za sobą poważne koszty społeczne. Granica wytrzymyałości społeczeństw, zwłaszcza tych zachodnich, nie przyzwyczajonych do stania w kolejce po darmową żywność, masowych wyjazdów z kraju za chlebem (obecnie np z Niemiec do Brazylii, ludność pograniczna usiłuje jakoś zaczepić się w Szwajcarii itd.), pracy za 900 euro miesięcznie, już niedługo może zostać przekroczona. Niemcy już zaczęli odwracać się od starych partii. To, co się dzieje w Hiszpanii już przypomina jako żywo nasz kraj w lipcu 1980.

Chazin przewiduje dla takich krajów scenariusz: bezustanne strajki, demonstracje, nieoposłuszeństwo obywatelskie, oddanie władzy przez stare elity w zamian za prawo do wyjazdu z kraju wraz z osobistym majątkiem, przedterminowe wybory, rządy nowej lewicy, zmiana ustroju. Ostry opór ludzi dotychczasowego układu władzy - wtedy przelew krwi zwykłych ludzi, wojskowy zamach stanu lub zbrojna rewolucja z poparciem przynajmniej części wojska, dyktatura. Dyktatorowi już żadna finansjera nie podskoczy.

Nie twierdzę, że tak koniecznie być musi. Jest taka hipoteza. Rzecz jasna dużo będzie zależało również od tego, co się wydarzy w najbliższych latach w USA i z rolą Stanów Zjedn. za granicą, z dolarem, ale to temat na osobny artykuł.

No i jeszcze ważna rzecz. W niemieckim internecie coraz częściej spotyka się głosy w rodzaju: powrót do stanu z 1975: EWG z cłami zaporowymi na azjatycką tandetę, surowym nadzorem nad bankami i giełdami, wysokimi zasiłkami dla bezrobotnych itd. Czyli kapitalizm z ludzką twarzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomiędzy "konserwatywnym liberalizmem" ( lansowanym przez "nielicznych") a lewicą, próbującą "ustrzelić kapitalizm", jest niemal cała nasza codzienność.
Dlatego nawet jak system runie pod ciężarem zobowiązań, to na gruzach największe szanse, według mnie, są w odbudowywaniu mniej więcej tego samego systemu.

Nawet kryzys z lat 2008/2009, nie spowodował na przykład powrotu do Glass-Steagall Act, zniesionego w 1999 roku.
Przecież kredytować realna gospodarkę - to mało intratne zajęcie. Spekulowanie, tfu, inwestowanie, jest w cenie. Którą zapłacą podatnicy, jakby co.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, prawda. Może z wyjątkiem próby sugestii, jakoby Milton Friedman żył w tym samym czasie co Władysław Reymont. Przy tym jednak tzw. dziki kapitalizm dziwiętnastowieczny o trupach i kalekach, ale jednak mnóstwo budował. Była to gospodarka realna, nie wirtualna.

Zjawisko opisane przez przedmówcę w punkcie pierwszym wg teorii Michaiła Chazina nie było sztuką dla sztuki, czymś zupełnie bezrozumnym, ale sposobem na rozwój gospodarczy Zachodu, utrzymanie jego stopy życiowej, przewagi liczebnej klasy średniej, kupowanie sobie spokoju rządzonych itd. Proszę sobie spokojnie "wgooglować" to nazwisko po polsku, a pojawi się szereg pogłębionych materiałów w języku polskim i czeskim.

Dokładnie tak jak to było z głoszeiem hasa odnowy chrześcijaństwa albo obrony "religii rzymskiej i apostolskiej" w czasach walki o panowanie na Atlantyku i w obu Amerykach oraz przewagi w Europie, którymi przykrywano wczesną ekspansję imperialną mocarstw protestanckich i katolickich, neoliberalizm nie służy sam sobie. Jest ideologicznym wyrazicielem tzw. reaganomiki czyli podtrzymywania koniunktury kosztem bezustannego zwiększania emisji pieniądza: kredytowej oraz monetarnej. W 2008 ta maszynka, nadmiernie wykorzystywana, obciążona coraz większą pracą, w końcu się przepaliła. Swąd bije pod niebiosa, a nieliczna grupa myślących szerzej zachodnich polityków lansuje nową ideologię, tzw. konserwatywny liberalizm albo libertarianizm, aby powrócić do realnego pieniądza (opartego na zabezpieczeniu kruszcowym) i odbudować realną gospodarkę na Zachodzie, z USA na czele.

Oczywiście nowa lewica próbuje przy okazji ustrzelić kapitalizm, ale to się raczej nie uda. Herbert Marcuse podobnie jak Karol Marks był błyskotliwym filozofem i mądrym krytykiem zastanej rzeczywistości, ale zbyt słabym teoretykiem ustrojowym. Dalszy ciąg totalitarnych utopii Platona tak naprawdę mało kogo zachwyca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
b.ojciec
  • b.ojciec
  • 06.08.2012 16:17

1. To nie generowanie papierowego pieniądza spowodowało kryzys gospodarczy (światowy, a nie tylko UE), ale generowanie zupełnie pustego pieniądza nazwanego nietrafnie wirtualnym, ponieważ wirtualne cząstki kiedyś się manifestują, czyli pojawiają realnie, a ten pieniądz nie ma na to szans. Wygenerowano go po uwolnieniu banków spod pewnych restrykcji (lata 80-te i pocz. 90-tych) oraz w obliczu nadchodzącego typowego kryzysu kapitalistycznego aby podtrzymać giełdową hossę. Generowano "opcje na opcje", "zarządzano ryzykiem" aby ukryć dęte puste fundusze. Niestety, ten nawis powiększał się z każdym rokiem, aż runął na początku XXI w. jak śnieżna lawina.
2. Neoliberalizm ekonomiczny jest równie skrajną ideologią (bo nie teorią) jak ekonomia socjalistyczna tylko na drugim końcu skali. Jak działa pokazuje wspaniale film "Ziemia obiecana" (książka jest słabsza). To rabunkowe gospodarowanie, które z chciwości czyni cnotę. przykładem efektów w Polsce jest budowa autostrad. Miałem możliwość przyglądać się budowie A2. Nie chodziło o to, aby dobrze zrobić, ale zarobić.
3. Globalizacja. Przepływ informacji i przelewów w skali globu jest natychmiastowy. Dzięki temu można angażując odpowiednie środki doprowadzić do ruiny gospodarkę prawie dowolnego kraju. W fizycznym wszechświecie istnieje nieprzekraczalna bariera rozpowszechniania informacji i zdarzeń, jest nią prędkość światła. Bez niej prawdopodobnie wszechświat nie mógłby istnieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uprzejmie dziękuję. Nie będę, rzecz jasna, spoczywał na laurach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje za dobry zmysł analityczny autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego nie wiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osoby które piszą o "żydostwie" lub że coś jest "żydowskie" albo porównują to do komuny i pochodnych na ogół same maja jakichś Izraelitów w rodzinie, (często w najbliższej) a za PRL miały dobrą pracę, wykazywały "odpowiednią postawę obywatelską" i w efekcie otrzymywały różne przydziały oraz talony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

UE nie jest żydowska, ale raczej niemiecko-fracuska, ale również tych narodów nie należy obciążać odpowiedzialnością za błędy ludzi sprawujących nad nimi władzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 04.08.2012 16:13

Oczywiście ż Eurokołchz padnie - nawet dobrze .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.