Facebook Google+ Twitter

Strefa Gazy: Cztery ofiary "zabójstw honorowych" w ostatnim tygodniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-15 22:06

W Strefie Gazy doszło w ostatnim tygodniu do czterech "honorowych zabójstw". Trzy kobiety i dziecko zostały zabite przez członków swoich rodzin za "splamienie" ich honoru. Każdego roku w Autonomii Palestyńskiej traci życie w ten sposób kilkadziesiąt kobiet.

21-letni mężczyzna zabił swą siostrę, gdyż jak tłumaczył policji, splamiła honor rodziny. Z tego samego powodu dwie inne kobiety i dziecko zostały zastrzelone kilka dni wcześniej. Zabójcy zostali aresztowani. Zgodnie z obowiązującym prawem grozi im kara 6 miesięcy więzienia.

Według Palestyńskiego Centrum Praw Człowieka, w Autonomii Palestyńskiej rośnie liczba "honorowych zabójstw". Tylko w zeszłym roku 34 kobiety straciły w ten sposób życie. Liczba ta może być znacznie wyższa, bo wiele kobiet ginie w podejrzanych wypadkach czy popełnia samobójstwa.

Kobiety są zabijane za przedmałżeński seks, zdradę męża, za odrzucenie narzeczonego wybranego przez rodzinę, dążenie do rozwodu lub za rozmowę z obcym mężczyzną.

Palestyńska agencja informacyjna MaanNews opublikowała list swojej dziennikarki do prezydenta. Przypomina w nim, że na Dzień Kobiet Mahmud Abbas podpisał konwencję ONZ w sprawie eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet. Dziennikarka prosi prezydenta, aby zastosował jej zapisy i powstrzymał "honorowe zabójstwa".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To chore...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.