Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12898 miejsce

Strefa teoretycznie wolna od dymu

18 września 2008 r. wprowadzono w Warszawie zakaz palenia tytoniu pod przystankową wiatą. Zakaz wszedł już w życie, ale czy jest w jakikolwiek sposób egzekwowany? Czy jest to kolejny absurd, czy może krok naprzód?

Naklejka na przystanku / Fot. Katarzyna HarmataNa podstawie uchwały Rady m. st. Warszawy z 10 lipca 2008 r., za złamanie zakazu palenia pod przystankową wiatą grozi kara grzywny. - Sankcje jakie może zastosować strażnik to: pouczenie, polecenie, mandat lub wniosek o ukaranie do sądu. Mandat wynosi od 20 - 500 zł. Duża rozpiętość w jego kwocie wynika z faktu, że wykroczenie to nie jest ujęte w taryfikatorze mandatów - informuje Agnieszka Dębińska – Kubicka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Trudne początki

Uchwała już od samego początku wzbudzała mnóstwo kontrowersji. - Początkowo był pomysł, aby palenia zakazać na całym przystanku. Jednak kwestią sporną okazało się wyznaczenie granicy gdzie przystanek jeszcze jest, a gdzie już go nie ma. Przecież z linijką nikt chodzić nie będzie! - komentował Sławomir Paszkiet, rzecznik Rady m.st. Warszawy. W końcu ustalono, że zakaz obowiązywać będzie tylko pod samą przystankową wiatą. - To i tak jest krok naprzód, podjęty w obronie 70 proc. niepalącego społeczeństwa - podsumował Paszkiet. Tylko, co z tego, jeśli 5 metrów dalej od wiaty, stoi grupka ludzi buchająca śmiercionośnym dymem?

Mało strażników, dużo przystanków

Nawet jeśli ktoś zadzwoni ze skargą do straży miejskiej, żaden strażnik się tam przecież nie teleportuje. Jakikolwiek respekt palacze mogą czuć jedynie przed stojącymi obok nich strażnikami. A tych jak wiadomo brakuje. Stosunek liczby strażników miejskich do ilości warszawskich przystanków jest bowiem śmiesznie niski. - Do tej pory odnotowaliśmy 331 zgłoszeń, z czego 316 razy zastosowano sankcje. W pozostałych przypadkach zleceń nie potwierdzono - komentowała Dębińska-Kubicka.

Po pięciu miesiącach od obowiązywania uchwały ilość sankcji, wyciągniętych wobec palaczy przez strażników, nie jest imponująca. Wystawiono bowiem jedynie 81 mandatów, 13 poleceń, 219 pouczeń oraz 3 wnioski o ukaranie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

co to za rasistowskie ustawy kara za karą i za nią jeszcze jedna kara to półśrodki prostackie wyjścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Sama się nad tym ostatnio zastanawiałam, ale ciężko jest zrobić coś więcej - nie da się przepisami i sankcjami nauczyć ludzi kultury. Dla mnie szczytem wszystkie są sytuacje, gdy ktoś pali papierosa czekając na autobus, gasi go wsiadając, a ostatni nikotynowy wydech robi już w środku...

Sama nie palę, może dlatego nie rozumiem tego nałogu. Gdyby to ode mnie zależało, to zakaz wprowadziłabym w restauracjach, parkach, lasach, w górach, na plaży... Szkoda, że tak się nie da ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.