Facebook Google+ Twitter

Strefa wolnego handlu w Szanghaju zagrożeniem dla Hongkongu

"Stefa wolnego handlu w Szanghaju uderzy w Hongkong szybciej niż przypuszczamy" - ostrzega mieszkańców Hongkongu miliarder Li Ka-shing i wzywa Hongkong do jedności, przyspieszenia rozwoju i konkurencyjności miasta.

 / Fot. Jens Schott Knudsen/CC BY 2.0"Stefa wolnego handlu w Szanghaju uderzy w Hongkong szybciej niż przypuszczamy" - ostrzega mieszkańców Hongkongu miliarder Li Ka-shing i wzywa Hongkong do jedności, przyspieszenia rozwoju i konkurencyjności miasta. Li, który zarządza firmami Cheung Kong (Holdings) i Hutchison Whampoa (w skład imperium Li wchodzi m.in. sieć sklepów kosmetycznych Watsons, w Polsce operująca pod nazwą Rossmann), nie odpowiedział na pytanie czy Szanghaj wyprzedzi Hongkong w następnym dziesięcioleciu, zaznaczył jednak, że nastąpi to szybciej niż większość z nas przypuszcza.

Li Ka-shing nie jest jedyną osobą, która w ostatnich dniach postanowiła przypomnieć mieszkańcom Hongkongu co dla nich powinno być najważniejsze. Wczoraj Yu Zhengsheng, prezes Chinese People's Political Consultative Committee na spotkaniu z delegatami marionetkowe propekińskiego stowarzyszenia Friends of Hong Kong Association, powiedział że Hongkong musi zwiększyć konkurencyjność w świetle dalszego otwierania Chin.

Uwagi Yu przypominają te poczynione we wtorek przez Wang Guangya , dyrektora Hong Kong and Macau Affairs Office. Wan Guangya na spotkaniu z tymi samymi delegatami, zaznaczył że Hongkong powinien skupić się na rozwoju ekonomicznym a nie na politycznych walkach.

Rząd chiński ogłosił utworzenie strefy w lipcu. Osobiście plan jej utworzenia poparł Premier Li Keqiang, dla którego ma być ona przykładem jak Chiny mogą udoskonalić strukturę gospodarczą państwa. Strefa ma podnieść rolę Szanghaju w reformach gospodarczych poprzez zmniejszenie kontroli w przepływie kapitału i zwiększenie inwestycji zagranicznych.

Strefa wolnego handlu o początkowym obszarze 28,78 kilometrów kwadratowych, ma powstać w Szanghaju w dzielnicy Pudong New Area. W strefie znajdzie się także Waigaoqiao, strefa wolna od ceł (pierwsza strefa wolnego handlu Chinach znajdująca się w północno-wschodniej dzielnicy Pudong) i port Yangshan. Docelowo strefa ma zostać rozszerzona na cały Pudong (1 210 km kw).

Błażej Babik
http://www.hongkong.info.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I dużo w tym wszystkim straszenia i przypominania mieszkańcom Hongkongu gdzie jest ich miejsce, wyznaczone jeszcze przez angielskiego kolonizatora.

Szanghaj nawet jeśli przegoni Hongkong, szczególnie że ma po temu potencjał, nie zagrozi istnieniu miasta. Na pewno kilka osób straci pracę, ktoś mnie zarobi, sam Hongkong może jednak paradoksalnie na całej sytuacji zyskać. Aktualnie ważniejsze jest wprowadzenie demokracji w Hongkongu, co doprowadzi długoterminowo do stabilizacji miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.