Facebook Google+ Twitter

Stres u dzieci grozi problemami z sercem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-04 14:43

Długotrwały stres znacząco zwiększa ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Kardiologii w Warszawie wynika, że stres jest dużym problemem już wśród dzieci i młodzieży. Trzy czwarte ankietowanych w wieku od 11 do 16 lat odpowiada, że silne napięcie emocjonalne wywołuje u nich niesprawiedliwe potraktowanie przez nauczyciela.

Ponad 60 procent mocno przeżywa niezapowiedzianą klasówkę czy kłótnię w domu.
Psycholog Anna Dzierżawska-Popiołek podkreśla, że dzieci potrzebują miłości i akceptacji rodziców, aby łatwiej radzić sobie z problemami. Dodaje, że dzieci od dorosłych uczą się reagowania w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Wsparte przez rodziców potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Według kardiologa profesora Wojciecha Drygasa długotrwały, silny stres przeżywany od najmłodszych lat zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca w przyszłości. Najlepszym sposobem rozładowania napięcia emocjonalnego jest aktywność fizyczna.

Stres, podobnie jak brak ruchu i zła dieta powoduje wzrost poziomu adrenaliny, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych w organizmie. Czynniki te przyspieszają procesy miażdżycowe, prowadzą do zawału lub udaru mózgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.