Facebook Google+ Twitter

Stresujesz się? To powoduje szybsze ryzyko zgonu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-14 20:26

Wściekasz się na korki na drogach, czujesz się zestresowany w pracy, a po powrocie do domu kłócisz się z żoną? Stres jest przyczyną wielu groźnych chorób i stwarza realne niebezpieczeństwo przedwczesnej śmierci.

Badania przeprowadzone na Oregon State University potwierdziły, że stres zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci. Mało znaczące stresujące sytuacje z codziennego życia sumują się, przyczyniając się do śmiertelnych chorób w takim samym stopniu jak trudne życiowe wydarzenia (śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy).

W badaniu wzięło udział 1293 mężczyzn. Naukowcy przeanalizowali stresujące sytuacje w ciągu ponad 20 lat ich życia. Połowa mężczyzn, którzy deklarowali wysoki poziom stresu, zmarła
w trakcie trwania badania. W grupie uczestników, którzy nie czuli się bardzo zestresowani, odsetek zgonów był zdecydowanie niższy i wyniósł 30%.

Osoby permanentnie zestresowane są narażone na wiele chorób. Do najczęstszych należą: wrzody żołądka, nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia snu, choroby serca, zaburzenia popędu płciowego. Ciągłe życie w napięciu zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i znacząco skraca życie.

Chroniczny stres przekłada się na długość życia, ale znaczenie ma również jak sobie z nim radzimy. Niestety, często reagujemy impulsywnie. Ataki złości, konfliktowość, wrogość, odczuwanie lęku
i rozdrażnienie wpływają destrukcyjnie i pogarszają nasze samopoczucie. Kojenie nerwów papierosem albo drinkiem nie jest najlepszą metodą walki ze stresem.

Co więc możemy zrobić? Po pierwsze, mniej przejmujmy się codziennymi sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Dystans i racjonalne podejście zaoszczędzą nam nerwów i pozytywnie wpłyną na zdrowie. Po drugie, dbajmy o siebie. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna redukują poziom stresu i wpływają na ogólną kondycję i stan zdrowia. By ograniczyć uczucie zmęczenia i łatwiej psychicznie radzić sobie w trudnych sytuacjach, warto także uzupełnić codzienną dietę o magnez
i witaminę B6. Prawidłową ich porcję znajdziemy w jednym z leków OTC Angelini Pharma Polska. Po trzecie, znajdźmy własny sposób na wyciszenie. Dla wielu osób skuteczna jest medytacja, joga oraz modlitwa. Pomóc może spacer, słuchanie muzyki albo wypicie filiżanki herbaty w samotności. Czerwone wino również jest polecanym lekarstwem na stres. Pamiętajmy, że wypić można jedną lampkę wytrawnego trunku. Podobnie na nasz organizm działa czekolada.
W stresującej sytuacji warto sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady, która szybko ukoi nerwy. Badania pokazują, że stres jest mniejszy wśród osób żyjących w szczęśliwych związkach. Miłość sprawia, że lepiej znosimy nerwowe sytuacje.

Chcesz żyć długo i być zdrowy? Zamiast kilku obelg posłanych w kierunku kierowcy, który zajechał Ci drogę, uśmiechnij się i okaż życzliwość. W pracy rozkładaj projekty na małe zadania, których wykonanie nie jest tak przytłaczające. Pozwól sobie na wolny weekend, bez ciągłego sprawdzania e-maila. Nie wyładowuj emocji na bliskich. Znajdź hobby, które pozwoli oderwać się od stresującej rzeczywistości. Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Celebruj posiłki
i ciesz się z małych przyjemności. Nie pozwól, aby nadmierny stres odebrał Ci życie.


Źródło:
http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Nie-stresuj-sie-bo-wczesniej-umrzesz,20038.html


W razie jakichkolwiek pytań, służę pomocą.

Pozdrawiam serdecznie

Katarzyna Krakówka
Community Manager
BrainJuice Group
ul. Rajskich Ptaków 55a 02-816 Warszawa
T: +48 22 855 61 00
E: k.krakowka@brainjuice.pl
http://www.brainjuice.pl/
(Katarzyna Krakówka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.