Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5530 miejsce

Strój ludowy szczecinian. Etnografowie i antropolodzy do dzieła!

W Szczecinie upadł wielki przemysł, więc miasto i region musi się "przebranżowić". Zabudowa architektoniczna, tereny wodne i inne atrakcje, predysponują miasto i region na mekkę turystyczną.

W większości dużych miast w ofercie turystycznej, jest zwiedzanie Ratusza, rynku, starego miasta, kościoła farnego, muzeum, a jak starczy czasu: miejskiego deptaka, obiektu związanego z jakąś ciekawą legendą i szczególnego miejsca miasta. W Szczecinie, ratuszy mamy kilka, staromiejskiego rynku żadnego, brak też kościoła farnego i prawdziwego starego miasta. Co prawda mamy zamek i basztę Siedmiu płaszczy owianą legendą oraz niejedno muzeum.

W tym muzeum brak jednak stroju ludowego słowiańskich szczecinian i typowej współczesnej pamiątki ze Szczecina. Nim skupię się na stroju ludowym (i pamiątce ze Szczecina), dodam jeszcze, że nie mamy w Szczecinie deptaka z prawdziwego zdarzenia. Mamy za to piękne i ciekawe miejsca: Wały Chrobrego, Jasne Błonia - przypominające Pola Elizejskie i Jezioro Szmaragdowe (cud natury). Po odkryciu przez małżeństwo Gardasiewiczów, mamy też najszczególniejsze miejsce miasta: magiczny, gwiaździsty układ placów w Szczecinie, podobny do konstelacji Oriona i kompleksu piramid w Gizie.

Co prawda, Szczecin nie ma takich tradycji kulturowych jak Kraków czy Warszawa, gospodarczych jak Poznań, Wrocław, czy Gdańsk, a obecni mieszkańcy Szczecina, to urodzeni tu w pierwszym lub drugim pokoleniu potomkowie ludności napływowej (z czasów wielkiej migracji ludności po zakończeniu II Wojny Światowej) z wielu regionów Polski. Ludność ta przez wiele lat, nie identyfikowała się ze Szczecinem. Powodowało to brak tożsamości, brak tradycji, pozwalającej jasno określić siebie w stosunku do Szczecina. Dopiero strajki w 1970 i 80 r w Stoczni Szczecińskiej, zbudowały nową tożsamość, zjednoczyły mieszkańców Szczecina

Zachęciły też mieszkańców Szczecina do poznawania swojej historii i historii miasta, szukania słowiańskich tradycji, zwyczajów z regionu w którym mieszkają od trzech pokoleń. Z brakiem starego miasta, staromiejskiego rynku, fary szczecinianie się już dawno pogodzili, bo mamy w zamian wiele naprawdę ciekawych obiektów architektonicznych i miejsc szczególnych, a na dodatek Szczecin to raj dla żeglarzy i blisko do morza. Trochę nam tylko głupio, gdy Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, występuje w strojach, które trudno nazwać naszymi ludowymi strojami regionalnymi i śpiewa (tańczy) tańce kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie oraz narodowe.

Dlatego apeluję, szczecińscy etnografowie i antropolodzy kultury do dzieła!. Jeżeli August L. Most w swoich obrazach mógł stworzyć podwaliny pod ludowy strój pyrzycki, to wy na podstawie dociekliwych badań, odtwórzcie regionalny strój ludowy szczecinian. A może odkryjecie też jakieś przyśpiewki i tańce ludowe słowiańskich szczecinian i zasugerujecie pamiątkę ze Szczecina, która łączy współczesność z latami rządów Grafitów. Wszak szczecinianie nie gęsi i swój język i tradycję mają!.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.