Facebook Google+ Twitter

Strona koszalińskiego magistatu przemówiła ludzkim głosem

Specjalnie dla osób niewidomych i niedosłyszących na stonie Urzędu Miasta Koszalin umieszczono MIP, "Mówiącą Internetową Przeglądarkę".

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:IMac.jpgNie każda strona internetowa potrafi mówić, jednak Urząd miasta Koszalin zadbał o to. Od killku dni z internetowego serwisu miejskiego mogą korzystać również niewidomi i niedowidzący. Co prawda strona nie oferuje lektorów dla każdego niepełnosprawnego użytkownika, ale inicjatywa i tak wydaje się być przydatna.

Po prawej stronie Urzędu Miasta Koszalin można znaleźć link do "Mówiącej Internetowej Przeglądarki", której oryginalna nazwa brzmi "Intelligent Web Reader". Przeglądarkę można ściągnąć za darmo. Od samego początku instalacji, użytkownika kieruje męski głos, który mówi jaki klawisz na klawiaturze należy przycisnąć. Następnie głos przeprowadza do głównego menu, w którym tłumaczy jak można uruchomić ściągniętą przeglądarkę zaraz po włączeniu komputera, gdzie znajdziemy kurs obsługi tego programu i jak uruchomić okno wyboru strony.

Wszystko co mówi w danym momencie lektor wyświetla się na dole strony . Napisy są duże, więc osoba niedowidząca może z nich skorzystać. Program podaje kilka kombinacji przycisków, które pozwalają na dalsze przeglądanie strony, wracanie do niektórych punktów, powolne czytanie tekstu przez lektora w przypadku, gdy coś nie jest zrozumiałe, przeskakiwanie pomiędzy poszczególnymi stronami. Użytkownik razem z programem "Intelligent Web Reader" może także wypełnić ankietę odpowiadając na kolejno czytane przez lektora pytania.
- Od uruchomienia "Mówiącej Internetowej Przeglądarki" naszą stronę dziennie odwiedza od 3 do 5,8 tys. osób. Nie wiadomo jednak ile z tych osób to użytkownicy niepełnosprawni - powiedział rzecznik Urzędu Miasta Koszalin Robert Grabowski.

Prezes koszalińskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych przyznała jednak, członkowie koła wykazywali zainteresowanie uruchomieniem łatwiejszego dostępu dla osób niedowidzących.

"Mówiąca" przeglądarka została stworzona już w 2005 roku przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Do tej pory z jej usług korzysta skromna liczba stron internetowych należących głównie do urzędów lokalnych bądź państwowych. Są to mi.n. Małopolski Urząd Wojewódzki, Powiat Poznański, MON, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Urząd Służby Cywilnej, Giełda Papierów Wartościowych, Caritas w Polsce czy urzędy niektórych nadmorskich miast. Obecnie jest to około 150 stron.

Na stronie Urzędu Miasta Koszalin "Mówiąca Internetowa Przeglądarka" została uruchomiona w ciągu miesiąca od zaakceptowania tego pomysłu przez władze miasta. Jak widać nie jest to niesamowicie wielkie przedsięwzięcie, dlaczego więc tak mało stron korzysta z tej możliwości?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.