Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30422 miejsce

Stronnictwo Demokratyczne - co dalej z tą partią ?

W 2009 roku w Stronnictwie Demokratycznym wybuchł spór pomiędzy starymi działaczami a sojusznikami Pawła Piskorskiego. Spór dotyczy nie tylko spraw ideologicznych, ale i majątkowych. Czy w SD nadszedł czas na zmiany?

 / Fot. SD - logoDecyzja o powołaniu Stronnictwa Demokratycznego zapadła 12 czerwca 1938 na Zjeździe Klubów Demokratycznych we Lwowie (działających od 18 września 1937 wśród inteligencji i drobnych przedsiębiorców), natomiast I Kongres SD odbył się 15 i 16 kwietnia 1939 w Warszawie.

W programie partii zapisano między innymi plan uzdrowienia i rozwoju gospodarki, swobodę działania związków zawodowych, reformę rolną, częściową nacjonalizację przemysłu oraz znaczne podniesienie poziomu szkolnictwa. Dużą wagę przykładano do modernizacji armii i rozbudowę potencjału wojskowego, co - zważywszy na zbliżającą się wielkimi krokami II wojnę światową - było bardzo istotne. Te działania zapowiadały powstanie bardzo ciekawego politycznego ugrupowania. Na czele partii stanął Mieczysław Michałowicz.

Po wojnie Stronnictwo wraz ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym popierało politykę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w zamian za namiastkę spokoju w środowisku rzemieślników, a było ich bardzo dużo, kupców oraz części inteligencji. W partii mogli oficjalnie działać ludzie wierzący. Pomimo nacisków służb specjalnych oraz wielkiego koalicjanta, partia ta należała do nielicznych w bloku komunistycznym partii niemarksistowskich. Mimo dużej niezależności, partia obsadzała z klucza kilku ministrów, posłów, radnych oraz inne mniej istotne stanowiska.

W gorących latach osiemdziesiątych Stronnictwo Demokratyczne próbowało uniezależnić się od PZPR - partii, która powoli zaczynała tracić władzę. Na XII Kongresie SD w 1981 roku przedstawiło propozycję przywrócenia Senatu, powołania Trybunału Stanu, Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz ustanowienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja świętem państwowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Andrzej Krupienicz
  • Andrzej Krupienicz
  • 28.02.2011 11:41

Może dobrze że ta mediacja się nie udała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponowałem obu panom (Góralczykowi i Piskorskiemu) w swoim czasie (na początku konfliktu) mediację. Nie chcieli.
Szkoda zmarnowanej szansy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Krupienicz
  • Andrzej Krupienicz
  • 19.02.2011 14:01

Niniejszym dziękując za (zgadzam się z poprzednim komentarzem) dobry bezstronny artykuł oswiadczam jednocześnie, że jestem Krupieniczem przez jedno "n".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek
  • Maciek
  • 19.02.2011 12:24

Dobry bezstronny artykuł.
Gratuluję autorowi.

PS Od czegoś trzeba zacząć po tej pomyłce (Piskorskim)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.