Facebook Google+ Twitter

Stronnictwo Pracy - konsekwentnie dla Polski

Stronnictwo Pracy za kilka dni obchodzić będzie swoje 72. urodziny. Nie tylko w życiu pojedynczego człowieka to piękny wiek. Obserwując polską scenę polityczną, trzeba docenić fakt, że ta partia ponownie wraca do życia.

29.10.2000 Chrześcijańska Demokracja-Stronnictwo Pracy i Koalicja Ludowo-Niepodległościowa połączyły się na sobotnim kongresie obu partii w jedno ugrupowanie pod nazwą Stronnictwo Pracy. Prezesem SP został Andrzej Owsiński (n/z: z lewej) z ChD-SP. Obok stoi pr / Fot. PAP/ PietruszkaStronnictwo Pracy powstało 10 października 1937 roku, za kilka dni będzie więc obchodziło swoje 72. urodziny. W tym czasie zarówno w Europie, jak i w Polsce wydarzyło się wiele. Stronnictwo Pracy - poprzez członków tego ugrupowania politycznego - uczestniczyło w wielu z nich. I uczestniczy nadal. W okresie wojny i okupacji działacze Stronnictwa Pracy współuczestniczyli w kierowaniu Polskim Państwem Podziemnym. Po zakończeniu działań wojennych podjęli próbę odbudowywania Rzeczypospolitej.

Niestety komuniści związani z Moskwą uznali, że miejscem SP jest "śmietnik historii", i akceptując istnienie Stronnictwa Demokratycznego i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, dla członków Stronnictwa Pracy znaleźli wolne miejsca w więzieniach i sądach. Stronnictwo Pracy zapłaciło za swój patriotyczny charakter wielką cenę - śmiercią swoich liderów. W ostateczności mając do wyboru szykany, więzienia i śmierć swoich działaczy i zwolenników, podjęto decyzję o zawieszeniu działalności politycznej i organizacyjnej SP w Polsce.

Stronnictwo Pracy nie należy do tuzów polskiej polityki. Zrzesza dzisiaj niewiele ponad tysiąc osób, które są członkami partii. Poparcie dla SP nie sięga wyżej, niż innych ugrupowań: Stronnictwa Demokratycznego (powstało dwa lata po powstaniu SP), LPR, Samoobrony, czy partii Jana Olszewskiego. A jednak ta polityczna formacja powoli wstaje na nogi. Odtwarzane są uśpione struktury regionalne SP, wskazywani są kolejni pełnomocnicy w regionach Polski, gdzie o Stronnictwie zapomniano. Intensywnie opracowywany jest program SP - społeczny, gospodarczy i polityczny, niemal przed chwilą powstało forum internetowe, za kilka dni uruchomiona zostanie nowa witryna internetowa.

Czymże jest więc Stronnictwo Pracy dzisiaj? To partia polityczna, której celem jest umiejętne godzenie spraw pracodawców i pracobiorców, współdziałanie w krystalizowaniu polskiej klasy średniej, wskazywanie rozsądnych rozwiązań gospodarczych i politycznych, gdzie na pierwszym miejscu stoi po prostu człowiek. Bo Stronnictwo Pracy, jako partia chrześcijańsko-społeczna jak niegdyś, tak i dzisiaj odnosi się do wartości i nauczania społecznego Kościoła katolickiego i również, jak kiedyś, tak i dzisiaj stojąca po stronie polskiej inteligencji, kupców, rzemieślników, ludzi pracy - dla których Bóg, honor i Ojczyzna stanowią wartości nadrzędne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobry tekst- świetna inicjatywa polityczna!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.