Facebook Google+ Twitter

Strony internetowe (nie) dla wszystkich

Z badań opublikowanych na stronie internetowej Widzialnych wynika, że żadna z ponad stu polskich publicznych stron internetowych nie spełniała minimalnych wymagań stawianych przez Unię Europejską w zakresie dostępności dla niepełnosprawnych.

strony internetowe bez barier. Widzialni / Fot. Agencja IArtOd ponad roku Widzialni (www.widzialni.eu) zajmują się kontrolą dostępności stron internetowych. W projekcie uczestniczą osoby niewidome, niedowidzące i głuche. Niepełnosprawni wzięli sprawy w swoje ręce i wspólnie z programistami i
specjalistami z dziedziny dostępności stron www przebadali ponad sto serwisów internetowych administracji publicznej. W skali ocen od 2 do 5 żaden z badanych serwisów nie otrzymał oceny bardzo dobrej.

Największymi bolączkami polskich stron internetowych są: brak zachowanego kontrastu pomiędzy tłem serwisu a jego treścią, nieprawidłowo opisane pola formularzy (logowanie, newsletter, ankiety, itp.), źle skonstruowane menu, nieprawidłowo opisane linki, nieprawidłowo opisane elementy graficzne, źle opisane i nieprawidłowo działające wyszukiwarki.

Zachowanie odpowiedniego kontrastu jest kluczowe dla osób niedowidzących, które pomimo korzystania z programów powiększających mogą pominąć wiele istotnych treści. Podczas testów okazało się również, że w bardzo wielu przypadkach zalogowanie się do serwisów lub skorzystanie z wyszukiwarki nie było możliwe. Wiele problemów sprawiała nawigacja po stronach i niedopracowana architektura informacji.

Serwisy, które nie są przygotowane zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej (standard opracowany przez Konsorcjum W3C) pozostają niedostępne nie tylko dla osób niepełnosprawnych ale również dla innych osób narażonych na tzw. wykluczenie cyfrowe. Należą do nich m.in. osoby:
niezamożne, zamieszkujące biedniejsze regiony kraju, starsze, korzystające ze starych typów komputerów, korzystające ze starszych wersji oprogramowania, korzystające z przeglądarek tekstowych i urządzeń mobilnych.

Na wyróżnienie zasługują serwisy, które bazując na zaleceniach Widzialnych, zmieniły swoje oblicze i stały się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Należą do nich m.in. strony www Uniwersytetu Śląskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Telewizji Polskiej, Sądu Najwyższego (wersja beta), MSWiA (BIP), MPiPS (Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Niepełnosprawnych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.