Facebook Google+ Twitter

Strony nie w pełni sprawne

Dostępność stron internetowych dla osób niepełnosprawnych to wciąż temat pomijany przez administrację państwową. Zaświeciła jednak jutrzenka nadziei na zmianę tego stanu rzeczy. Być może zmiany idą z góry, ze szczytów władzy...

 / Fot. http://www.w3.orgW minionym roku temat osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza niewidomych i niedowidzących kilkakrotnie szerokim echem odbił się w mediach i świadomości społecznej. Każdy chyba pamięta problemy, jakie napotkały w nowoczesnej polskiej demokracji osoby niewidome chcące oddać głos na swego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim.

Dostępność serwisów instytucji publicznych dla osób niewidomych i niedowidzących to temat gremialnie pomijany przez urzędników. Wystarczą palce jednej ręki, by wyliczyć strony administracji publicznej, które zostały opracowane z myślą o tej grupie społeczeństwa.

Uczynienie serwisu internetowego urzędu bądź instytucji przyjaznym i spełniającym międzynarodowe kryteria dostępności to z reguły ostatni punkt w urzędowym budżecie, oczywiście o ile w ogóle jest to brane pod uwagę. To co w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych jest normą, a nawet uregulowanym prawem wymogiem, w Polsce wciąż zależy od dobrej woli co bardziej świadomego urzędnika.

Świadomość ta na szczęście wzrasta i do instytucji publicznych zaczyna docierać w końcu głos ludzi, którzy chcieliby na równych prawach uczestniczyć w życiu społecznym. I chociaż rzeczywistych działań jest wciąż jak na lekarstwo, to fakt ten pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość. A warto zaznaczyć, że kraj nasz oficjalnie zobowiązał się do tworzenia dostępnych serwisów publicznych.

Polska podpisała bowiem jako sygnatariusz w 2006 roku w Rydze Deklarację Ministerialną o dostosowaniu serwisów publicznych dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety zawarty w niej cenzus czasowy określający docelową datę takich dostosowań na rok 2010 jest dla naszych urzędów mrzonką. Zazwyczaj o Deklaracji tej urzędnicy dowiadują się od osób bądź organizacji walczących z dyskryminacją cyfrową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.