Facebook Google+ Twitter

Strony WWW trzeba będzie rejestrować?

Jak podaje na swojej stronie "Rzeczpospolita," Sąd Najwyższy stwierdził, że strony internetowe powinny być rejestrowane jako odpowiednio: dzienniki, czasopisma lub książki. Za niezarejestrowanie strony grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Jeśli ufać wynikom Google dla zapytania "site:*.pl", mamy w Polsce 14 100 000 domen .pl. Ich autorzy będą musieli zarejestrować je w sądach. Zapowiada się sporo pracy dla urzędników.

 / Fot. printscreen ze strony internetowej RzeczypospolitejJak pisze "Rzeczpospolita", niezależnie od treści trzeba będzie zarejestrować każdą stronę, obojętnie, czy to prywatny blog, strona ze zdjęciami rodzinnymi, czy duży komercyjny portal.

Internauci są oburzeni. Jak pisze Normanos, użytkownik portalu Wykop.pl - To mam do zarejestrowania około 300 »dzienników«.

Co to oznacza w praktyce? Normanos będzie musiał wypełnić 300 wniosków o rejestrację dziennika lub czasopisma, płacąc za każdy 40 zł. Jak podaje Rzeczpospolita, taki wniosek będzie musiał zawierać: tytuł dziennika lub innego czasopisma, siedzibę i dokładny adres redakcji, dane osobowe redaktora naczelnego, określenie wydawcy, jego siedzibę, dokładny adres i częstotliwość ukazywania się. Już w przypadku tego jednego internauty rejestracja wydaje się co najmniej nierealna.

W dyskusji na portalu Wykop.pl internauta Kaczor zauważa - To tylko jeden z przykładów tego, jak władza, która nie zna się na nowych technologiach, stara się narzucić im archaiczne i z gruntu bezsensowne prawo. Gdyby Sąd Najwyższy wiedział jak działają strony internetowe i ogólnie jaka jest idea internetu to na pewno takie prawo poszłoby do kosza. Inny internauta, Squall, przypomina, że ustawa, którą reinterpretował Sąd Najwyższy, pochodzi jeszcze z 1984 roku.

Jak będzie wyglądała realizacja tego prawa? "Rzeczpospolita" pisze "O tym, jakie będą konsekwencje postanowienia, zdecydują prokuratura i policja, gdyż to one będą decydować o ewentualnym ściganiu autorów stron WWW. (...) Sądy nie muszą się kierować stanowiskiem SN, ale z pewnością będą je brały pod uwagę."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

(+) niezły wynalazek :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A'propos: http://pingwinarium.pl/prawo/swoja_strone_musisz_przekazac_bibliotece

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze, nie grozi kara pozbawienia wolności, a ograniczenia wolności. Po drugie, sam prowadzę serwis internetowy i postanowiłem go zarejestrować. Mieszkam w Rudzie Śląskiej, więc właściwym miejscowo dla mnie sądem okręgowym jest ten w Gliwicach, który jednak odmówił mi rejestracji, bo jak powiedziała Pani z Wydziału I Cywilnego, nie mają dyrektyw jakimi się kierować. Polska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może warto poprzeć tę inicjatywę?

http://www.partiapiratow.org.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy po rejestracji moich dwóch niekomercyjnych stron poświęconej historii rodu i miasta pojawi się pismo z Urzędu Skarbowego, że mam płacić podatek od tych "gazet"? Podejrzewam, że szybko to nastąpi. Mogą zacząć się śledztwa i poszukiwanie moich zysków. Powstaje tez pytanie czy ewentualnie będę mógł odliczyć od podatku wszelkie opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem "gazety".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.08.2007 01:55

(+) ... z rozrzewnieniem wspominam swoje wizyty w Urzędzie Kontroli Publikacji i Widowisk w Gdańsku, mam pisma z ingerencjami np. w elementy graficzne jednego z moich plakatów dla "Żaka". Ostatni raz byłem tam miesiąc przed Okrągłym Stołem z pytaniem czy na wizytówkach i listowniku Lecha Wałęsy mogę umieścić logo "Solidarności", okazało się, że mogłem - ale w kilku drukarniach i tak bali się drukować...

Może oprócz rejestracji, jednak kontrolować? Ludzie piszą i publikują takie głupoty, niekiedy atakują władzę i mają jakieś dziwne poglądy... Temat robi się aktualny, kilka dni temu w W24, ktoś (nawet nie anonimowo) wykasował kilkanaście postów, w tym kilka moich - bo mu się po prostu nie podobały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może chodzi o to, żeby właśnie sądy zablokować. Będzie można oświadczyć, że złapano dwóch gości, za niezarejestrowaną domenę. A w międzyczasie 100 ważnych spraw się przedawni.... Prawda, że proste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Strony WWW trzeba będzie rejestrować" --- jeszcze wiele jest takich "atrakcji" w naszym prawodawstwie. Ciekawe, jacy to ludzie "tworzą" takie dziwolągi...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za obywatelską czujność, towarzyszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2007 19:05

Od razu wiedziałem, że należy wybrać serwer za Oceanem, daleko od Centrum Absurdu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.