Facebook Google+ Twitter

Strzały, które dały Polsce wolność

Dokładnie sto lat temu padł strzał, który wyniósł Polskę na wolność. Niestety, w międzyczasie poległo 9,5 miliona żołnierzy.

Arcyksiążę z małżonkę chwilę przed zamachem. / Fot. wikipedia.pl / http://www.youtube.com/watch?v=vKOWcqU5nCsDokładnie 100 lat temu w Sarajewie w wyniku zamachu zginął austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand oraz jego żona Zofia. Strzelał 19-letni serbski nacjonalista Gawriło Princip. Wydarzenie to zapoczątkowało konflikt zbrojny, zwany dzisiaj pierwszą wojną światową, który pochłonął 9,5 mln ofiar.

Nie darmo Adam Mickiewicz kazał się modlić o wojnę między zaborcami. Wojna, która wybuchła z powodu Sarajewa, wskrzesiła państwo polskie* - pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.

Wojna zapoczątkowana strzałami zamachowców w Sarajewie trwała 4 lata, toczyła się na 3 kontynentach. W znacznym stopniu zmniejszyła populację ludzka na kuli ziemskiej. Ale dała Polsce wolność, bo między sobą zaczęli bić się nasi zaborcy. Niestety, Polacy stali po obu stronach frontu i tez ginęli.

Proces sprawców zamachu na arcyksięcia trwał od 12 do 23 października 1914 roku. Pięciu otrzymało kary śmierci, trzech powieszono. Gawriło Princip, który oddał śmiertelne strzały, został skazany na 20 lat więzienia. Wyrok odsiadywał w pod Pragą, gdzie zmarł na gruźlicę 28 kwietnia 1918 roku.
*Stanisław Cat-Mackiewicz; „Europa in flagranti”, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2012.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tytuł, Marku, akurat jest mój, choć zestawiłem te wyrazy pod wpływem słów Cat-Mackiewicza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał zwięzły, a główne informacje zawarte. Według mnie, tytuł mocno naciągnięty, ale wiem, że nie zawsze pochodzi od autora, więc się nie czepiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekałem na taki materiał, wielkie brawa dla Autora! Proszę kontynuować podobne tematy z I wojny światowej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.