Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

49071 miejsce

Strzelanina w Rybniku. Sprawca przesłuchany w niedzielę?

Mężczyzna, który w Rybniku postrzelił siedem osób, zostanie przesłuchany jeszcze w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano. Prawdopodobnie, głównym zarzutem, jaki usłyszy od prokuratury, będzie usiłowanie zabójstwa.

 / Fot. Andrzej Grygiel/PAPProkuratura postawi też zarzut nielegalnego posiadania broni, gdyż w domu 39-latka znaleziono sześć sztuk broni długiej i krótkiej - ostrej i gazowej - a także górnicze zapalniki i niewielkie ilości prochu strzelniczego.



Przypomnijmy:

Trzy godziny trwała strzelanina między policją a 39-latkiem w rybnickiej dzielnicy Boguszowice. Mężczyzna postrzelił żonę, dziecko, szwagra, teścia, teściową i policjanta. Sam został ranny. Troje nastoletnich dzieci uwolnili antyterroryści.



Dramat rozegrał się 28 sierpnia około godz.14.30 na osiedlu domów jednorodzinnych przy ul. Braci Nalazków w dzielnicy Boguszowice. 39-letni górnik pracujący w jednej z okolicznych kopalń pokłócił się z domownikami. Po awanturze mężczyzna zabarykadował się w domu i złapał za broń. Najpierw zaczął strzelać do rodziny. Potem przez okno zabrał się za ostrzeliwanie okolicy. Kiedy na miejscu zjawili się policjanci i karetka pogotowia mężczyzna rozpoczął ostrzał policjantów i ratowników medycznych.



Pomiędzy Grupą Szybkiego Reagowania rybnickiej komendy a desperatem rozpoczęła się wymiana ognia. W jej trakcie ranny został jeden z policjantów. Z domu udało się uciec żonie. Niestety, postrzelonej w głowę kobiety, ani rannego policjanta nie można było przewieźć do szpitala. -Przez kilkadziesiąt minut nie można ich było przewieść do szpitala, bo mężczyzna trafił w opony karetki i przez cały czas ostrzeliwał miejsce gdzie stała karetka - powiedziała nam nadkomisarz Aleksandra Nowara, rzeczniczka rybnickiej policji. Jak dodaje ratownicy nie mogli też udzielić pomocy rannym znajdującym się w środku, bo desperat strzelał do każdego, kto próbował zbliżyć się do domu.



Czytaj też: Ofiary strzelaniny przeżyją



Bezskutecznie usiłowano przekonać go by się poddał. Na miejsce trzeba było wezwać negocjatora. Sytuacja z minuty na minutę robiła się coraz bardziej dramatyczna (w domu znajdowali się zakładnicy, w tym trójka dzieci), na pomoc wezwano więc antyterrorystów z Katowic. Dopiero na widok tych ostatnich mężczyzna postanowił się poddać.



Do akcji musieli wkroczyć antyterroryści / Fot. materiały PolicjiGórnik wyszedł z podniesionymi rękami przed dom. Miał przy sobie pistolet i broń maszynową. Przed sobą prowadził syna. Tu dopadli i obezwładnili go antyterroryści. Do domu mogli wejść ratownicy medyczni. Wyprowadzono też dwoje dzieci.



W sumie w strzelaninie zostało rannych siedem osób. W tym sam strzelec. Szczęśliwie nikt nie zginął. Ten dramat mógł jednak zakończyć się tragicznie. - Mężczyzna miał w domu prawdziwy arsenał broni, na którą nie miał pozwolenia -powiedziała nadkomisarz Nowara. Jeszcze dzisiaj, na wniosek prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 39-latka. Na razie zatrzymany górnik trafił do szpitala. Będzie przewieziony na badania do szpitala psychiatrycznego w Rybniku.



Nie są jeszcze znane motywy jakie nim kierowały. - Mężczyzna nigdy wcześniej nie był karany - oznajmiła rzeczniczka rybnickiej policji. Wiadomo natomiast, że 39-latek nadużywał alkoholi (na tym tle dochodziło do kłótni i spięć rodzinnych) oraz miał finansowe problemy. Policja sprawdza w jaki sposób wszedł w posiadanie broni i amunicji.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

WALESA-ZDRAJCA PL.
  • WALESA-ZDRAJCA PL.
  • 01.11.2010 01:49

TAK DOPROWADZILA BANDYCKA WLADZA Z WARSZAWY---TO SA RZADY TUCKKA-KOMUNOROWSKIEGO-ITD.TVN24-ITVN------POWINNI OSZCZEDZAC SILY DO WALKI Z KOMUNA

Komentarz został ukrytyrozwiń
aniess27
  • aniess27
  • 30.08.2010 16:38

Roman Mazur Wczoraj 10:40
PS. Zauważyliście że żaden z rannych nie był z tym szaleńcem spokrewniony? Zdaje się że mieszkał "na łasce" u rodziny żony.
Co ty gościu opowiadasz jak to nie był spokrewniony, przecież postrzelona jet jego żoną, tam były jego dzieci, teściu, szwagier. A jeśli chodzi o łaskę mieszkania u teściów to mieszkanie było zarówno jego i żony jak i teściów, mieszkali tam wspólnie. Jak nie wiecie jak jest faktycznie to przestańcie wypisywać bzdury bo właśnie w ten sposób powstaje plotka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jagna Mitus
  • Jagna Mitus
  • 30.08.2010 08:19

Pomocy nie można było udzielić, bo ranni leżeli pod ostrzałem. Nie można było więc wziąć i podjechać jakimkolwiek autem i zawieźć rannych do szpitala. Desperat strzelał do ludzi i aut.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ofiary strzelaniny przeżyją"

Alkohol to zguba ludzkości, nigdy więc nie strzelaj po pijaku!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert N Birmingham
  • Robert N Birmingham
  • 29.08.2010 21:40

To znowu ja ;) sytuacja tego zdarzenia jest dla mnie conajmniej dziwna a może dziennikarz coś przeoczyl bo jak czytam wyżej to podobno nie można było udzielić pomocy rannym osobom bo karetka była zastrzelona , przecież to domki szeregowe ! Żaden sąsiad nie miał auta? A może nie chciał podwiezc do szpitala ? A czym policja tam się dostała ? Lepiej było czekać kilkadziesiąt minut niż zawieźć rannych innym pojazdem! Traktorem do Rybnika byłoby szybciej, trzeba by było pozyczyc od jakiegoś farmera! Gdzie tu logistyka? Nie jesteśmy przygotowani nawet na takie szczegóły , może mi łatwo pisać o tym bo tam nie byłem w czasie akcji ale doskonale wiem jak ta okolica wyglada bo mam tam rodzine i tak własnie przedstawia ten raport powyżej . Proszę o skometowanie mojego punktu widzenia,jestem ciekaw bo może coś umknelo mojej uwadze . Bez urazy..

Komentarz został ukrytyrozwiń
byno
  • byno
  • 29.08.2010 21:39

W komisariacie boguszowickim pracuje ok.50 osob! Czy Policjant wie kto to jest policjant(i po co)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert N Birmingham
  • Robert N Birmingham
  • 29.08.2010 18:46

Nawiązując do odpowiedzi pani Gosi o prędkości przyjazdu naszych Antyterrorystow to myśle ze 3 godz strzelania to chyba bzdura,chociaż snajpera zatrudnić trzeba,bo naprawdę mógł kogoś zabić a my Polacy to jak zwykle jesteśmy madrzy po szkodzie.I tak nas to nie nauczy!Dla przykladu jestem teraz w Anglii,przystanki co 100-200m,kierowca ma specjalny przycisk za pomocą którego łączy się z policja,osobiście byłem świadkiem jak kilku chojrakow zaraz po ruszeniu autobusu zaczęli rozrabiac,na następnym przystanku było już 4 radiowozy oznakowane 2 nie oznakowane i kilka pieszych patroli!!! To możemy nazwać prędkością!!! Pani Gosiu.Przyklad 2-kolega był świadkiem napadu na jubilera.Stał na przystanku lini miejskich ,który był jak mi powiedział jakieś do 15-20m,nagle rozpedzone auto marki sirocco wjechalo w sklep który był zamknięty ,szyby były chyba pancerne bo 4 murzynow musiało dokończyć kijami bejsbolowymi(fakt udało im się)ale jak podaje kolega jest pewny ze panowie w czarnych strojach ,chelmach i karabinami(pewnie jakaś taka grupa od takich zadań a może antyterrorysci)byli na miejscu nie dłużej niż 10 min.To jest prędkość ! Fakt Polska to nie Anglia,co do bezpieczeństwa,idąc zwykła ulica przez 10min tu w Anglii napotkasz kilka patroli pieszych,co ciekawe nie noszą broni! Kamery na każdym kroku.A w Polsce? Tez się robi coraz bardziej niebezpiecznie,paktujemy z USA co nie lubią prawdziwi terroryści ,może czas pomyśleć o naszym bezpieczeństwie ,wiem,wiem -niema na to kasy ale chociaż takiego szaleńca moglibyscie unieszkodliwic w mniej niż 3 godziny.Pani Gosiu i każdy kto się zemna nie zgadza,co by było jakby ktoś tam zginął ?tez pani powiedzialaby dojechali szybko???czy może o 2 i pól godziny za późno?

Komentarz został ukrytyrozwiń
pawlo
  • pawlo
  • 29.08.2010 14:16

"W tej dzielnicy przydałby się większy posterunek i zarazem więcej policjantów. Często tam jestem i nigdy tam nie widziałem Straży Miejskiej a przecież ta dzielnica należy do Rybnika, moim zdaniem powinni tam częściej zaglądać."
Straz miejska!?!?! oni to patrzą ino żeby madat za złe parkowanie wlepić albo żebyy fotke zza krzaków komuś cyknąć jak przekroczy dozwoloną prędkość te głąby jak by zobaczyły tą giwere co ten chłop miał to posrali by sie w portki i spier.... gdzie pieprz rośnie wogóle powinni zlikwidować tą instytucje a pieniądze które sie na tych darmozjadów traci to powinno sie zainwestować w policje bo to śmieszna że3by w takim miaście jak rybnik nie było grupy szybkiego reagowania