Facebook Google+ Twitter

Strzelanina w wiedeńskiej świątyni sikhów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-24 17:54

W strzelaninie w Wiedniu zostało rannych co najmniej 11 osób. Doszło do niej wczesnym popołudniem w świątyni sikhów. To pierwszy tego rodzaju incydent na terenie Austrii. W akcji ratunkowej brały udział trzy helikoptery i kilkanaście karetek pogotowia.

Według relacji świadków do incydentu doszło podczas kazania guru Shri Guru Radiwasa Sabhy, który na tę okazję przybył specjalnie do Wiednia. Grupa uzbrojonych sikhów wyciągnęła broń i próbując zabić guru, zaczęła strzelać do wiernych. Ci zasłaniali go własnymi ciałami. W tym czasie w świątyni przebywało około 200 osób.

Rzecznik wiedeńskiej policji poinformował, że 5 osób zostało ciężko rannych. Pozostałym nie zagraża niebezpieczeństwo. Ranni mają rany postrzałowe i kłute. Nie wiadomo czy został ranny również guru, ponieważ podczas zamieszania kilkudziesięciu wiernych opuściło świątynię.

Według policji do incydentu doszło z powodów religijnych. Konflikt nabrzmiewał od wielu lat i wierni ostrzegali, że na terenie świątyni otwartej w grudnia 2005 roku może dość do krwawych porachunków. Policja dostawała sygnały o rywalizacji między zwolennikami kilku guru związanych z innymi świątyniami w Wiedniu.

Shikizm ma 30 milionów wiernych. Religia powstała w 16 wieku w indyjskiej prowincji Pendżab. W Austrii mieszka około 500 jej wyznawców. Mają swoje świątynie w Wiedniu, Salzburgu i Klagenfurcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.