Facebook Google+ Twitter

Strzelec - zapomniana organizacja?

Strzelec - "wojsko w cywilu" pomagało w czasie uroczystości żałobnych przed Pałacem Prezydenckim.

"Strzelec - organizacja społeczno-wychowawcza..." - mówi encyklopedia. Jednak większość osób kojarzy Strzelca z wojskiem. A pewnie tylko sami Strzelcy wiedzą, że w tym roku, właśnie teraz, przypada 100. rocznica założenia Strzelca przez Józefa Piłsudskiego.

Wbrew temu, co niektóre źródła podają, nie jest to organizacja polityczna, ale broniąca szeroko pojętych tradycyjnych wartości, jak prawda, honor, patriotyzm. Strzelcy również wnieśli znaczny wkład w nadzór i prowadzenie uroczystości żałobnych po zmarłym prezydencie.

Miałem okazję przekonać się o tym osobiście, gdy od piątkowego popołudnia przebywałem w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Uderzyła mnie duża liczba młodych ludzi w wojskowych mundurach. Szybko okazało się, że są to właśnie strzelcy. W czasie rozmowy z jednym z nich w stopniu chorążego okazało się, że około północy w okolicach Pałacu znajdowało się ok. 200 strzelców oraz duża liczba harcerzy.

Większość osób stojących w kolejce nie wiedziała, czym jest ta organizacja, młodzi ludzie byli raczej utożsamiani z wojskiem. Co najwyżej pytania wzbudzała obecność orląt, czyli młodszych, ok 13-16 letnich strzelców w mundurach wojskowych. Strzelcy pełnili nawet wartę przy trumnach pary prezydenckiej, jak również przy samym Pałacu. Przede wszystkim jednak pilnowali porządku, ustawiając czekających stopniowo w coraz mniejsze grupy, od ok. 150 do 30 osób niedaleko Pałacu. Miejsca, gdzie nie było barierek, także były przez nich obstawione. Z kolei Strzelcy mający przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy nosili odblaskowe kamizelki i plecaki medyczne, gotowi w każdej chwili pomóc. Niektórzy razem z harcerzami roznosili ciepłe napoje i kanapki.

Szkoda, że organizacja z tak dużymi tradycjami jest pomijana w przekazach medialnych. Sam byłem świadkiem sytuacji, kiedy kombatanci, na pytanie o pomoc harcerzy, znający Strzelca z własnego doświadczenia, mówili przedstawicielom mediów, że Strzelcy także wnieśli tutaj duży wkład własnej pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Komputer mi się zawiesił-więc piszę od nowa. Wcześniej na tym portalu temat tej organizacji nie był praktycznie poruszany, nie licząc informacji o jednostce strzeleckiej z Łodzi. Ale jak widzę są jeszzce osoby, jak np Pan, które pamietają o Strzelcu. Warto może przypomnieć,że przed II Wojną było w polsce wg różnych szacunków ok 400 tysięcy strzelców, a w 2-3 tysięcznych miasteczkach organizacja ta miala własne pomieszczenia (podobnie jak np Towarzystwo Sportowe Sokół)utrzymywane z państwowych dotacji. dziś, to co państwowe należy sprywatyzować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, doskonale przecież wiadomo,że Redakcja może "przycinać "artykuły w dowolny sposób

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hymmm a moim zdaniem niewiele się dowiedzieliśmy na temat tej organizacji:-( Temat został tylko z lekka "trącony" i pozostawia niedosyt....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za komentarz Alino. Poruszasz bardzo ważne dziś kwestie. Jestem świeżo po zdjęciach do kolejnego filmu-"Biało-czerwoni1920" ,wróciłem, wraz ze sporą grupą młodzieży I dorosłych), dziś nad ranem zza Warszawy, po czym udałem się na święto patrona jednostki. Relacja niebawem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł porusza bardzo ważną kwestię wychowania młodzieży w duchu patriotycznym. Rozpowszechnianie informacji o działalności organizacji społeczno - wychowawczych, zwłaszcza takich jak Związek Strzelecki "Strzelec" ma wielką wagę szczególnie w dzisiejszych czasach. Media nie ułatwiają młodzieży dotarcia do takich organizacji. Dużo szybciej młodzi ludzie trafiają do dyskotek i na imprezy rockowe. Skutkiem jest przerażający obraz coraz liczniejszej grupy młodego pokolenia całkowicie wyjałowionej z poczucia przynależności narodowej, dla której liczą się w życiu tylko trzy rzeczy: kasa, kasa i ... kasa. Dojrzali ludzie utwierdzają ich w słuszności tej ideologii. Cóż, nie biorą pod uwagę faktu, że niepodległość jest podstawowym warunkiem dobrobytu obywateli. Może to zbyt skomplikowane...Przeraziła mnie ostatnio wypowiedź Marka Kondrata na festiwalu rockowym Woodstock w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego http://ppietak.salon24.pl/213599,kondrat-polska-nie-jest-najwazniejsza. Dobrze, że są jeszcze takie organizacje jak Strzelec. W nawiązaniu do tematu http://www.youtube.com/watch?v=_PbHstpAjWM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolanto, dzięki za pomoc! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

I już nie jest pomijana w przekazach medialnych. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zeby nie literówki, byłoby OK, niechcacy wysłałem wersję roboczą, i tak już zostało...Póki co, Opoczno będzie jednym z 4 miejsc w Polsce, gdzie odbędą się Obchody 100- lecia Związku Strzeleckiego. Bez artykułu i galerii pewnie się nie obędzie;). Przedtem, 1 maja -70 rocznica śmierci Majora Hubala-miejsce , jak wyżej. Pozdrawiam Sławo, dziekuję za komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czemu zawdzięczam usuniecie mojego,i nie tylko mojego, komentarza, ale niech i tak bedzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.