Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5170 miejsce

Strzelono jej w głowę. Przeżyła. Malala stanęła przed forum ONZ

Młodą pakistańską aktywistkę usiłował zamordować w ubiegłym roku jeden z talibów. Dziewczynka wracała ze szkoły do domu. Trafiona została w głowę i ramię. W zamachu ucierpiały również jej dwie koleżanki.

Malala Yousafzai przed forum ONZ (12 lipiec 2013 roku Nowy Jork) źródło - http://www.youtube.com/watch?v=gAddubVs0OM / Fot. print screenJak podaje Aljazeera, wystąpienie Yousafzai przed forum ONZ, było jej pierwszym publicznym wystąpieniem od czasu zamachu na jej życie.

Malala Yousafzai pierwszy raz dała się poznać światowemu społeczeństwu w wieku 11 lat. Występowała publicznie przeciwko zakazowi kształcenia dziewcząt.
Podczas swojej mowy 12 lipca przed forum ONZ w Nowym Jorku, Malala zaapelowała do światowych mocarstw, by prowadziły politykę na rzecz pokoju, edukacji dzieci i praw kobiet.

Podczas wystąpienia w Nowym Jorku, Malala odnosząc swoje słowa do walki z terroryzmem oraz konfliktami na całym świecie, na samym końcu powiedziała – „Dajcie nam książki i pióra. To nasza najpotężniejsza broń." oraz silniej akcentując - "Jedno dziecko... jeden nauczyciel... jedno pióro ...i jedna książka - może zmienić świat. Edukacja przede wszystkim” - po tych słowach zebrana publiczność uhonorowała dziewczynę owacją na stojąco.

„Od dnia zamachu Malala Yousafzai jest symbolem praw dziewcząt, a nawet symbolem praw wszystkich młodych ludzi do edukacji” - powiedział rzecznik ONZ Martin Nesirky

W dniu szesnastych urodzin nastolatki, które zbiegły się z dniem jej wystąpienia, ONZ ogłosiła dzień 12 lipca "Dniem Malali"

Obecnie mieszka wraz z rodziną w Birmingham, gdzie poddawana jest ciągłej rehabilitacji.
W tym roku może dojść do niezwykłego wydarzenia, gdyż Malala Yousafzai ma szansę stać się najmłodszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Magazyn Time już uznał ją za jedną z najbardziej wpływowych osób roku 2013.

Wypowiedź nastolatki przed forum ONZ - polski lektor http://www.youtube.com/watch?v=gAddubVs0OM

Pełne wystąpienie w języku angielskim - http://www.youtube.com/watch?v=B5X70VyjU0g

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Omal nie przypłaciła tego życiem! Ten fakt krzyczy i nie zamilknie, budząc sumienia ważnych tego świata. Poczekamy... zobaczymy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, jej już się udało! Teraz cała odpowiedzialność za podjęcie właściwych działań spoczywa na przywódcach państw, funkcjonariuszach różnych organizacji takich jak ONZ, UNICEF oraz wielu innych a także na każdym z nas.

Jeżeli okaże się, że jej głos pozostanie osamotniony lub też nie spowoduje zmiany postrzegania świata i jego problemów przez miliardy ludzi, to będzie to stanowiło jedną z największych humanitarnych porażek w dziejach ludzkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest w trakcie rehabilitacji , mimo takich przeżyć ma siłę do działania i wie czego chce. Myślę , że uda jej się to zrealizować ! i oby się udało:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że takie oznaki są. Nawet widoczne podczas jej wystąpienia. Nie zmienia to jednak faktu, że jest pełni świadoma swojego przekazu i jego znaczenia.
Co do cudu, to nie szedł bym tym tropem aż tak daleko. Wielu ludzi otrzymało postrzał w głowę i wychodzili z takich obrażeń niemal bez szwanku.

Fakt jednak usiłowania zabójstwa tej młodej dziewczyny sprawił, że jej głos stał się jeszcze donośniejszy.
Malala jest też pewnym symbolem, sygnałem dla wszystkich tych, którzy uważają muzułmanów za ludzi złych wyłącznie z racji wyznawanej przez nich wiary.
Ona również jest muzułmanką a wartości jakie stara się przekazać światu z pewnością nie mają nic wspólnego ze złem i przemocą.

Daje jasny sygnał wszystkim tym, którzy pałają nienawiścią z różnych powodów do innych ludzi, że jest to droga prowadząca donikąd. Jak słusznie i niezwykle trafnie powiedziała na zakończenie swojego wystąpienia - "edukacja przede wszystkim"

To brak wiedzy rodzi w ludziach demoniczny strach przed innością. Strach skłania z kolei do użycia przemocy. Stąd się biorą najbrutalniejsze konflikty i wojny spływające krwią niewinnych dobrych ludzi.

Czasami odnoszę wrażenie, że to, czego uczą obecnie w szkołach nie eliminuje braku wiedzy o człowieku, różnorodności kultur i prawa bycia innym. Dotyczy to zarówno wiedzy przekazywanej dzieciom w krajach muzułmańskich o chrześcijanach, jak również dzieciom wychowywanym w kulturze chrześcijańskiej o muzułmanach.

Fanatycy bazują właśnie na braku wiedzy swoich pobratymców(zarówno po jednej jak i drugiej stronie wspomnianych wyznań) indoktrynując ich świadomość i namawiając do przemocy rzekomo w imieniu Boga, bądź obrony własnych - wyższych wartości. Obrona jednak nie ma polegać na rzeczywistej obronie, lecz na eliminowaniu, mordowaniu innowierców i ludzi o innych poglądach.

Malala pomimo swojego młodego wieku zdaje się to wszystko wiedzieć i wyrażać temu stanowczy sprzeciw. Również za cenę własnego życia. Wiadomo już, że nie ustąpi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, ja znam trochę tę sprawę..zastanawia mnie jednak jeszcze coś : jak to możliwe, że ktoś , w tym przypadku dziecko , dostało (podobno) dwie kule w głowę , jedną w kark i nie dość, że przeżyło atak zamachowca w tym szkolnym autobusie, to jeszcze nie widać teraz żadnych oznak jakiegokolwiek uszkodzenia? Zakrawa na cud. Do tego dołącza się ta pewność siebie, słuszności tego, czego się domaga. Dojrzałość i jakby poczucie spełniania obowiązku, misji...? Niesamowite raz jeszcze. Dzięki za przypomnienie o tej sprawie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmieniłem link do video z pełnym nagraniem wystąpienia (poprzednie przestało być dostępne)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałam i wiem. Mnie też to "uderzyło". Niesamowite !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwróciłem uwagę na jej dojrzałość w wypowiedzi. Tak zazwyczaj (chodzi mi o styl, całą oratorską oprawę) nie wypowiadają się dzieci a ludzie dorośli. Ludzie z bogatym bagażem doświadczeń.
Poza tym charyzma, upór i stanowczość prezentowanych oczekiwań, ba! - żądań, w zestawieniu z jej wiekiem robi piorunujące wrażenie. Myślę, że takie też wrażenie wywołało u sekretarza generalnego ONZ i jego świty.
Nie zdziwię się, jeśli ta młoda osoba zostanie tegoroczną laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Kto oglądał video w pełnej wersji, ten sądzę, że wie o czym mówię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele kobiet podnosi ten temat ,hmm....jednak dziewczynka jedenastoletnia , teraz nastolatka po raz pierwszy.
Fascynuje mnie ta dziewczyna ,jej odwaga i chęć poprawy życia dzieci w krajach islamskich .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Patrycjo, też nie mogę się doczekać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.