Facebook Google+ Twitter

Strzępić czy nie - oto istota sporu o segregację zużytego sprzętu

Ministerialna propozycja w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym sugeruje, że zakłady przerobu złomu i huty powinny przekazać ZSEE do właściwych zakładów przetwarzania, o ile przyjęły i nie przetwarzają tego ZSEE.

 / Fot. Katarzyna Prokuska/Gazeta KrakowskaCała gra toczy się oczywiście o wielkogabarytowy sprzęt AGD, który w większości trafia do punktów skupu złomu i to w ilościach, które w zupełności zaspokajałyby roczne limity zbiórki narzucone przez Unię Europejską, czyli 152 tys. ton. Ministerstwo nie chce jednak uznać firm złomowych, posiadających strzępiarki, jako zakładów przetwarzania wielkogabarytowego sprzętu AGD. Resort proponuje natomiast, żeby złom ZSEE wysegregowany ze złomu stalowego miał być przekazywany co najmniej nieodpłatnie zakładom przetwarzania.

Pojawiają się więc koszty związane z segregacją, oraz logistyką. Wynika z tego że firma złomowa, respektująca postanowienia nowej ustawy, do każdej tony złomu ZSEE dołoży około 500 zł. Prowadzenie więc biznesu mija się kompletnie z celem.

Pozostaje jeszcze problem świadomościowy. Mianowicie dostarczający złom często rozbierają zużyty sprzęt AGD na części, aby wyselekcjonować złom metali kolorowych, bowiem za ten surowiec wtórny dostają największe pieniądze. Żeby przerwać ten proceder, koszt kilograma ZSEE powinien być co najmniej dwukrotnie wyższy niż kilograma złomu.

Przy uwzględnieniu obecnych cen złomu i funkcjonalności strzępiarek, oraz współfinansowania procesów przetwarzania ZSEE przez organizacje odzysku, podnoszenie cen niosłoby za sobą realne korzyści. Zatem cel ministerstwa, jakim jest zbiórka 4 kg ZSEE na głowę każdego mieszkańca Polski byłby realny do osiągnięcia. Wręcz pozostałby margines nadwyżki, gwarantujący realizację dyrektywy nawet po jej nowelizacji.

Jest tylko jedno zastrzeżenie - strzępiarki oczywiście nie będą przetwarzać sprzętu AGD, który zawiera niebezpieczne dla środowiska substancje: freony czy oleje; czyli lodówek i zamrażarek. Wszystkie pozostałe - kuchnie gazowe, piece gazowe, pralki, wirówki mogą być przetwarzane w strzępiarkach. Zresztą te urządzenia znajdują się obecnie w złomie stalowym niewsadowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no tak, cieszę się niezmiernie, że artykuł się podoba. co do zdjęcia, to redkacja dobrała własne - próbowałem zamieścić zdjęcie lodówek i kuchenek na skupie złomu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł.Tylko ta wanna na zdjęciu nie jest zużytym urządzeniem elektrycznym.Chyba że jest to wanna Ministra Wassermana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.