Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci dziennikarstwa po raz 9. przyznali swoje nagrody

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Gala rozdania MediaTorów odbyła się ponownie w Auditorium Maximum UJ
Gala rozdania MediaTorów odbyła się ponownie w Auditorium Maximum UJ materiały prasowe
Największymi zwycięzcami tegorocznej edycji plebiscytu MediaTory jest redakcja "Gazety Wyborczej", do której trafiły cztery statuetki. Najważniejszą z nich, czyli AuTORytet odebrał Adam Michnik.

Redaktor naczelny największego w Polsce dziennika, podkreślił znaczenie otrzymanego wyróżnienia od adeptów dziennikarstwa. - To dowód na to, że droga którą obraliśmy 26 lat temu wciąż jest słuszna - nie krył Adam Michnik. Były opozycjonista ze statuetką w ręku odwoływał się również do bieżącej sytuacji politycznej i dodał, jak ważne jest zachowanie wolności i pluralizmu medialnego. Przyznanie AuTORytetu dla naczelnego "Gazety Wyborczej" spotkała się z krytyką organizatorów plebiscytu w internecie, a przed Auditorium Maximum UJ, gdzie odbywała się gala, kilka osób protestowało przeciwko nagrodzie dla Michnika.

Studenci dziennikarstwa z całej Polski uhonorowali również trzy postacie publikujące na łamach "Gazety Wyborczej". Publicysta Grzegorz Sroczyński wygrał w kategorii NawigaTOR, a za felietony w dodatku Wysokie Obcasy nagrodę InicjaTORa otrzymała Dorota Wellman. Natomiast Piotr Ibrahim Kalwas zyskał uznanie młodych reportażem „Milczenie owiec. Kalwas o uboju rytualnym”, zdobywając wyróżnienie ProwokaTORa.

Statuetki trafiły również do przedstawicieli innych redakcji. Reporter TVP Info Rafał Stańczyk zdobył najwięcej głosów w kategorii TORpeda za reportaż o akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Nepalu, w której udział wzięli polscy strażacy i lekarze. Prawdziwym weteranem MediaTORów okazał się Tomasz Patora z Superwizjera TVN, który po raz trzeci otrzymał nagrodę z rąk studentów. Tym razem wyróżniono go za reportaż „Krematorium bezcześciło zwłoki?”, który wyjawił na światło dzienne nieludzkie praktyki stosowane przez zakłady pogrzebowe.

Wśród laureatów znaleźli się również Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski, którzy od lat ujawniają sekrety polskiej mafii i świata przestępczego. W kategorii ObserwaTOR nie mieli sobie równych za książkę „Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii”. Tymczasem za reportaż o tanzańskich albinosach, którzy w swojej ojczyźnie muszą żyć z piętnem inności i z niepokojem w każdy dzień studenci wyróżnili Martynę Wojciechowską i Marka Kłosowicza. Dokument "Ludzie duchy" przyniósł im nagrodę ReformaTORa. Wśród duetów, które sobotniego wieczora pojawiły się na scenie Auditorium Maximum trzeba również wspomnieć o dziennikarzach radia RMF - Katarzynie Wilk i Kamilowi Baleji. Prowadzący audycję "Lepsza połowa dnia" zdobyli najwięcej głosów w kategorii AkumulaTOR.

Kolejna gala rozdania studenckich nagród dziennikarskich zgromadziła ponad tysiąc gości. - Plebiscyt nie mógłby się odbyć gdyby nie wytrwałość i zaangażowanie 40-osobowej grupy studentów - członków Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa i Stowarzyszenia MediaTory. Idea Plebiscytu obecna jest w całej Polsce również dzięki ogromnej pomocy i zaangażowaniu Koordynatorów działających na uczelniach partnerskich - komentuje Ewelina Bochenek, koordynator główny plebiscytu.

(mat. prasowe)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto