Facebook Google+ Twitter

Studenci i uczniowie walczą o swoje 49 procent

Do Sejmu wpłynął wczoraj wniosek Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Student 49”, dotyczący przywrócenia 49 proc. ulgi dla studentów i uczniów na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AKPAByło to możliwe dzięki zebraniu 130 tys. podpisów. Sprawa jest pilna, ponieważ wczoraj PKP wprowadziły podwyżki cen biletów – nawet o 10 zł.

Studenci rozpoczęli walkę o przywrócenie ulg na przejazdy PKP i PKS w 2001 zaraz po tym, jak rząd SLD-PSL zmniejszył je z 50 proc., do 37 proc. oraz ograniczył liczbę osób uprawnionych do korzystania z tańszych przejazdów.

Wcześniejsze próby Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Parlamentu Studentów RP nie przyniosły sukcesu. Także działania Młodych Socjalistów zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów pod projektem zmian w prawie.

Tym razem akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród żaków i uczniów, ale także pośród polityków. Swoje poparcie dla inicjatywy wyrazili także premier Donald Tusk i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier, podczas spotkania na Uniwersytecie Jagiellońskim, uznał inicjatywę za „trafną i potrzebną”.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział wczoraj, że nowelizacja zostanie szybko poddana głosowaniu, tak by od 1 września 2009 mogły obowiązywać 49 proc. ulgi. W akcję silnie zaangażowali się łódzcy studenci. Przyniosło to ponad 10 tys. podpisów z tego miasta.

- Projekt inicjatywy - jak wyjaśnia Sebastian Bulak, łódzki koordynator akcji - opiera się na wykorzystaniu wzrastających wpływów z tytułu podatku od towarów i usług. Ma to wystarczyć na pokrycie braków pieniężnych z tytułu wyższych ulg.

Studenci i uczniowie wierzą, że stronnictwa parlamentarne poprą inicjatywę „Student 49” .

- Jedną z cech nowoczesnego państwa jest łatwy dostęp do edukacji zwłaszcza w dobie kryzysu. Akcja
"Student 49" z pewnością pewnością przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z kształceniem młodych osób w Polsce - mówi Sylwia Ługowska z Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość.

Sukces Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ogłoszony został wczoraj na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna. Na specjalnym spotkaniu członkowie komitetu i przedstawiciele współpracujących organizacji: NZS, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość oraz łódzkich samorządów studenckich, podsumowali wyniki własnych działań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

z tego co kojarzę to budżet dopłaca za ulgi studenckie
jestem pasażerem, zwykłym, szarym takim, nawet podatki płacącym
i tak chciałem zaznaczyć że o tym prostym fakcie że tacy jak ja za to wszystko zapłacą, nikt nie wspomina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby nieźle, zawsze jest to kilka-kilkanaście zł mniej. Może warto przy tej okazji przypomnieć, że panowie posłowie mają darmowe przejazdy PKP, zarabiając przy tym nieporównywalnie więcej niż uczniowie i studenci, którzy też czasem potrzebują pojechać np. do Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym, by to przeszło ale szczerze to w to wątpię:) Niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra wiadomość :) Tylko, żeby tak się stało! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.