Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16730 miejsce

Studenci Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego otrzymali dyplomy

W sobotę odbył się ostatni wykład dla małych studentów ŁUD. Całe szczęście był to jedynie ostatni wykład sesji letniej, we wrześniu Politechnika Łódzka rozpocznie zapisy na semestr zimowy.

Mali studenci. / Fot. Krzysztof Ostanówko"Matematyka jest wszędzie", taki tytuł nosił wykład, który poprowadził dr Bogdan Koszela. Zaczął od pokazania dłoni i zapytał: - ile jest palców na dwóch dłoniach? Wykładowaca przedstawił kilka prób odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule prelekcji. Przedstawił wypowiedzi takich osób jak David Hilbert, który powiedział "Matematyka jest tym, czym zajmują się ludzie kompetentni", Immanuel Kant - "W każdej nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki". Michał Heller stwierdził zaś: "Bóg jest matematyką".

Politechnika Łódzka przedstawiła w semestrze letnim następujące wykłady: "Harry Potter, magia czy fizyka?", "Jak duży jest komputer?”, "Materiały inżynierskie od Flintstonów do Jetsonów”, "Dr. Jekyll i Mr. Hyde - dwa oblicza chemii" oraz ostatni "Matematyka jest wszędzie“. Wszystkie wykłady były transmitowane przez Mali studenci tradycyjnie zadawali mnóstwo pytań. / Fot. Krzysztof Ostanówkointernet.

Studeni otrzymali dyplomy i czpeczki. / Fot. Krzysztof OstanówkoPo zakończeniu wykładudo auli wszedł rektor Politechniki Łódzkiej profesor Jan Krysiński wraz ze swoimi gośćmi - wojewodą łódzką Jolantą Chełmińską, kurator oświaty Wiesławą Zewald oraz wiceprezydentem Miasta Łodzi Jarosławem Wojcieszkiem. Studentom wręczono okazjonalne dyplomy potwierdzające uczestnictwo w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz czapeczki z logo Politechniki Łódzkiej. Czapki te zgodnie z tradycją zostały rzucone do góry.


Poprosiłem Annę Janicką - pomysłodawczynię ŁUD o podsumowanie semestru letniego.


- Na pewno trzeba zapytać dzieci, rodziców, czy im się podobało. Ja oceniam po frekwencji. Na pierwszym wykładzie było bardzo dużo dzieci, na drugim, na trzecim, na czwartym, na piątym również. Ta frekwencja nie spadała, zawsze było tak samo dużo dzieci, pomimo zielonych szkół, wyjazdów, pomimo końca roku szkolnego, klasówek, komunii itd. Myślę, że dzieci były bardzo zainteresowane, że większości się podobało. Widać to po telefonach, które otrzymuję, po mejlach gratulacyjnych z prośbą o kolejne edycje. Cały czas napływają do mnie tego typu sygnały.Od lewej: Wiceprezydent Łodzi Jarosław Wojcieszek,Łódzki Kurator Oświaty Wiesława Zewald, Wojewoda Łódzka Jolanta Chełmińska. / Fot. Krzysztof Ostanówko

Czy będzie szansa zakupu nagranych wykładów?
- Były nagrywane te wykłady, oczywiście. Te wykłady są, tylko nie ma możliwości ich kupienia ani obejrzenia ich offline. To nie problemy techniczne, to nie o to chodzi. Politechnika jest w stanie to udostępnić, natomiast problem jest taki, że w tych wykładach są filmy takie jak "Harry Potter" i inne. I tu już wchodzi prawo autorskie, które zabrania nam rozpowszechniania takich materiałów.

Po uroczystości przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia. / Fot. Krzysztof OstanówkoCzy jest szansa aby jednak była możliwość zdobycia nagrań z wykładów?
- To jest trudny temat, jeśli ktoś z państwa wie jak nam pomóc w tej kwestii to bardzo proszę zwrócić sie do mnie. Bardzo chętnie skorzystam z każdej pomocy.

Kiedy zaczyna się semestr zimowy?
- Semestr zimowy zaczyna się w październiku, zapisy będą we wrześniu. Przypominam, ze te dzieci, które zapisały się czwartego lutego, a z uwagi na brak miejsc nie dostały się, będą miały pierwszeństwo przy zapisach na zimowy semestr.

Czy te dzieci, które już uczestniczyły mogą się zapisać?
- Tak, te dzieci również mogą brać udział w rekrutacji na następny semestr. Zapisy będą tym razem tylko przez internet.

Czapki w górę !! / Fot. Krzysztof OstanówkoPierwszy Uniwersytet dziecięcy powstał na Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku
oraz na Uniwersytecie w Wiedniu w 2003 roku. Obecnie prawie na każdej wyższej uczelni w Niemczech i Austrii jest uniwersytet dziecięcy. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno swoich studentów jak i ich rodziców i prawie zawsze jest więcej chętnych niż miejsc. W Polsce Uniwersytet Dzieci działa od roku 2007 w Krakowie i Warszawie. Politechnika Łódzka jest pierwszą techniczną uczelnią w Polsce, która zaprasza dzieci do zabawy w studiowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Podoba mi się 1 zdjęcie, no i oczywiście + również za dokładnie napisany materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za typową dla Ciebie rzetelnośc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.