Facebook Google+ Twitter

Studenci – na studia! Rekrutacja nadal trwa

Na większości uczelni wyższych rozpoczął się już rok akademicki 2010/2011. Studenci ruszyli na zajęcia. Mało kto pamięta nerwówkę rekrutacyjną. A nie było lekko. Rekrutacja na niektóre kierunki trwała do ostatniej chwili.

Collegium Novum, Uniwersytet Jagielloński http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kraków_-_Collegium_Novum_01.JPG&filetimestamp=20080428221859 / Fot. Jan MehlichSzczęśliwcy, którzy dostali się na wymarzony kierunek studiów w pierwszej turze rekrutacji, cieszyli się wakacjami. Mogli wreszcie odpocząć po stresie związanym z maturą i składaniem dokumentów, czasem nawet na kilkanaście kierunków. Ci, którym nie udało się znaleźć upragnionego miejsca za pierwszym podejściem, zaliczyli wiele nieprzespanych nocy w oczekiwaniu na listy rankingowe rekrutacji wrześniowych. Te, na wielu wydziałach, trwały do ostatniej chwili. Z dnia na dzień zmieniała się sytuacja dziesiątek osób. Na wielu z nich wiadomość o wskoczeniu na listę osób zakwalifikowanych z listy rezerwowej spadła jak grom z jasnego nieba, kiedy już całkowicie straciły nadzieję, że coś się zmieni.

Jak co roku uczelnie państwowe przeżywały szturm kandydatów na studia stacjonarne, popularnie nazywane dziennymi. Wiadomo, nie trzeba za nie płacić, a może uda się wywalczyć miejsce w akademiku, czy stypendium. Jest to wielka pokusa, zwłaszcza dla osób z małych miejscowości. Dla nich jest to szansa na wyrwanie się do lepszego świata. Nikt nie liczy, że będzie w nim lekko, ale perspektywy są ogromne. Dodatkowo uczelnie państwowe cieszą się niesłabnącą renomą w oczach potencjalnych pracodawców, bo od razu pokazują, że dana osoba jest przedsiębiorcza i potrafi znaleźć się w realiach współczesnej dżungli, czyli świata.

Nikogo nie zdziwi fakt, że najbardziej obleganymi kierunkami, choćby na Uniwersytecie Warszawskim, były w tym roku: prawo, zarządzanie, finanse i rachunkowość. Jest to już znana wszystkim prawidłowość. Interesujące jest, że z roku na rok wzrasta ilość chętnych na inne kierunki. Wskazuje to na reakcję młodych ludzi na zmianę zapotrzebowania na rynku pracy, ich elastyczność. Stąd najwięcej kandydatów na jedno miejsce nie było na wymienionych trzech kierunkach, ale na kierunki takie jak międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie (ponad 45 osób na jedno miejsce), gdzie zarejestrowało się 2285 osób na dostępnych 50 miejsc; dziennikarstwo i komunikacja społeczna, public relations i marketing medialny (prawie 25 osób na jedno miejsce) – 722 osoby na 30 miejsc. Dodatkowo, na przykładzie ogromnej popularności kierunków filologicznych (m.in. filologii włoskiej - niemal 23 osoby na miejsce - na którą zarejestrowały się 1144 osoby, przy limicie 50 miejsc, i orientalistyki, szczególnie japonistyki - ponad 19 osób na miejsce - na którą zarejestrowało się 399 osób, przy limicie 20) widać otwieranie się Polski na coraz to dalsze rynki.

Ci, którym się nie udało, nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Każdy z nich może jeszcze zostać studentem/studentką. Pełną parą ruszyły bowiem nabory na studia na uczelniach prywatnych. A trzeba pamiętać, że w każdym większym mieście jest jakaś uczelnia wyższa, która chętnie przyjmie osoby, którym nie brak zapału do nauki i które nie chcą tracić roku tylko przez to, że nie zdążyły gdzieś dostarczyć dokumentów przed zamknięciem listy, czy źle wytypowały wybierając uczelnię i kierunek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szuri Papuri
  • Szuri Papuri
  • 09.10.2010 02:59

Taki pomyśleć by można, profesjonalny serwis społecznościowy, a w poście zamiast cytowanego myślnika - chwast. Fuj.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szuri Papuri
  • Szuri Papuri
  • 09.10.2010 02:55

"Studenci – na studia! Rekrutacja nadal trwa". Ładnie, pięknie, wszyscy będą studiować, tylko kto będzie rowy kopał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.