Facebook Google+ Twitter

Studenci oburzeni na Akademię Medyczną, która zabrała raty

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2006-09-02 22:16

Kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych muszą wyłożyć z kieszeni od razu. Studenci Akademii Medycznej nie mogą płacić wysokiego czesnego w ratach.

– Chcemy w ten sposób poprawić ściągalność opłat. Na niektórych kierunkach, co trzeci student nie płaci regularnie – bronią się władze uczelni.

Studenci wrócili z wakacji i zostali zaskoczeni. Informacja o tym, że czesne trzeba zapłacić w całości, została wywieszona w gablotach przed dziekanatami.
Na przykład studenci zdrowia publicznego skarżą się, że od razu muszą zapłacić 4200 złotych. Nie mają szans, żeby w ciągu miesiąca zebrać taką kwotę. W dziekanatach spotkać można tłumy ludzi, którzy składają odwołania. Nikt nie potrafi im powiedzieć, czy w ogóle będą rozpatrzone.
Czują się oszukani przez władze uczelni, bo w innych szkołach nie ma problemu z ratami.

Studia na Akademii Medycznej należą do najdroższych w Poznaniu. Za naukę w trybie zaocznym studenci płacą po kilkadziesiąt tysięcy złotych: kierunek lekarski kosztuje 18.200 zł, lekarsko-dentystyczny – 16.200 zł, fizjoterapia – 15.800 zł, biotechnologia – 15.000 zł. Za położnictwo trzeba wyłożyć 4200 zł, a kosmetologię 6000 zł. Teraz wszystko muszą wyłożyć w jednej kwocie i mają na to czas do końca września.

– To reakcja na to, że wielu studentów nie płaciło – mówi profesor Jacek Wysocki, prorektor do spraw integracji i promocji Akademii Medycznej w Poznaniu. – Na koniec roku aż 30 procent studentów nie wywiązywało się z należnych opłat. Dlatego chcemy zmobilizować studentów. Uczelnia musi opłacić kadrę, a to są spore koszty. To my kredytujemy tych niesolidnych studentów.
Ta argumentacja nie przekonuje. Do tej pory studenci mogli płacić nawet w sześciu ratach.
– Dotyczy to osób, które są w trudnej sytuacji materialnej. Nie wycofujemy się z tego. Ale teraz dziekani będą sprawdzać, czy te osoby regularnie wywiązywały się z opłat w poprzednich latach. I to będzie decydować o rozłożeniu czesnego na raty – mówi profesor.

Raty w poznańskich uczelniach

Na UAM opłaty można wnosić w pięciomiesięcznych ratach. Na Akademii Ekonomicznej obowiązują opłaty semestralne lub zasada cztery raty w roku. Co semestr płacą studenci Politechniki Poznańskiej. – Nie mamy możliwości wprowadzania rat, gdyż rozporządzenie Rady Ministrów mówi, że opłaty należy pobierać za okres semestru – wyjaśnia Zygmunt Młynarz, kierownik działu kształcenia i spraw studenckich na Politechnice Poznańskiej.
Na Akademii Rolniczej na niektórych kierunkach obowiązuje system płatności za cały rok z góry, lub za semestr. Ale tu czesne jest dziesięć razy niższe niż na Akademii Medycznej. – Nie było przypadku, aby osoba ubiegająca się o rozłożenie czesnego na raty, nie otrzymała zgody dziekana – mówi Elżbieta Żurek, kierownik działu studiów na Akademii Rolniczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie dziwota, na szczęście prywatne uczelnie są coraz lepsze, choć w tej dziedzienie - medycyna- akurat państwo ma monopol.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.