Facebook Google+ Twitter

Studenci przechytrzyli ministrów. Darmowe studia jeszcze rok

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-03 11:01

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego źle przygotowało ustawę o odpłatności za drugi kierunek studiów, która "dzięki" tej pomyłce będzie mogła wejść w życie dopiero od roku akademickiego 2013/2014.

Ostatnie zamieszanie związane z nowelizacją ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" wynika z przepisu, którego właściwej interpretacji dopatrzył się student Piotr Müller, Przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Chodzi o artykuł 29 ust.2:

1. Studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012 studiują według programów opracowanych na podstawie dotychczasowych przepisów do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie studiów.
2. Studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012:
1) studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niż jednym kierunku studiów nie wnoszą opłat, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 1a ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie studiów.

Użycie sformułowania "w roku akademickim", a nie "na rok akademicki" oznacza, że: "przyjęty na studia to osoba, która otrzymuje od uczelni pismo z decyzją o przyjęciu. A to się dzieje już w lipcu, od razu po pomyślnej rekrutacji. Jeśli zatem uczelnie będą pobierać opłaty już w październiku br., muszą się liczyć z falą pozwów" - Piotr Müller wyraził już oficjalne stanowisko. Skierował także w imieniu swoim i Zarządu SSUW oficjalne pismo do Pani Minister Barbary Kudryckiej z prośba o zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Ewelina Basińska
(Ewelina Basińska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mmk
  • mmk
  • 03.02.2012 15:30

Brawo studenci! Należy się wam uznanie. U nas tak zawsze, wszędzie bylejakość; tworzą ustawy, byle było. Głosują w Parlamencie Europejskim, ale nie wiedzą za czym [przyznał się do tego europeseł ze Śląska], biorą forsę, i to w ogromnej wysokości, za nic, za pozorowane działania, za podnoszenie ręki, za wciśnięcie przycisku, za to, że ludziom przynoszą biedę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.