Facebook Google+ Twitter

Studenci przechytrzyli ministrów. Darmowe studia jeszcze rok

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-03 11:01

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego źle przygotowało ustawę o odpłatności za drugi kierunek studiów, która "dzięki" tej pomyłce będzie mogła wejść w życie dopiero od roku akademickiego 2013/2014.

Ostatnie zamieszanie związane z nowelizacją ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" wynika z przepisu, którego właściwej interpretacji dopatrzył się student Piotr Müller, Przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Chodzi o artykuł 29 ust.2:

1. Studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012 studiują według programów opracowanych na podstawie dotychczasowych przepisów do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie studiów.
2. Studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012:
1) studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niż jednym kierunku studiów nie wnoszą opłat, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 1a ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie studiów.

Użycie sformułowania "w roku akademickim", a nie "na rok akademicki" oznacza, że: "przyjęty na studia to osoba, która otrzymuje od uczelni pismo z decyzją o przyjęciu. A to się dzieje już w lipcu, od razu po pomyślnej rekrutacji. Jeśli zatem uczelnie będą pobierać opłaty już w październiku br., muszą się liczyć z falą pozwów" - Piotr Müller wyraził już oficjalne stanowisko. Skierował także w imieniu swoim i Zarządu SSUW oficjalne pismo do Pani Minister Barbary Kudryckiej z prośba o zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Ewelina Basińska
(Ewelina Basińska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mmk
  • mmk
  • 03.02.2012 15:30

Brawo studenci! Należy się wam uznanie. U nas tak zawsze, wszędzie bylejakość; tworzą ustawy, byle było. Głosują w Parlamencie Europejskim, ale nie wiedzą za czym [przyznał się do tego europeseł ze Śląska], biorą forsę, i to w ogromnej wysokości, za nic, za pozorowane działania, za podnoszenie ręki, za wciśnięcie przycisku, za to, że ludziom przynoszą biedę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.