Facebook Google+ Twitter

Studenci przywrócą ewangelickie cmentarze życiu, bo "Tak trzeba"

Są ich setki. Czasami mijamy je zupełnie nieświadomie, nie wiedząc, co kryje się w kępach bzu zrośniętych tak ściśle, że nie sposób dojrzeć pomiędzy nimi kamieni. Niektórzy wiedzą, że to „cmentarze niemieckie”.

Jeszcze mniej osób wie, jak są stare. W większości przypadków pokutuje mit o ich powstaniu podczas II wojny światowej. Nic dziwnego, zostało ich tak niewiele, że mało kto mógł zobaczyć na nich piękną XIX-wieczną metaloplastykę, czy nagrobki z inkskrypcjami. Jeszcze mniej osób, a może już nikt, nie zdaje sobie sprawy, że są to miejsca święte, miejsca ostatniego spoczynku. Selig sind die Toten die in dem Herrn sterben... / Fot. Anna Zglińska

Przywrócić szacunek


By przywrócić im pamięć, szacunek i by ożywić takie cmentarze powstał projekt "Tak trzeba". Pierwsze jego etapy zakładają renowację cmentarzy ewangelickich w gminie Czernikowo. We wrześniu zeszłego roku odnowiono cmentarz w Makowiskach, w tym roku planuje się odnowienie cmentarza w Liciszewach, w 2010 we Włęczu.

Jednostką odpowiedzialną za projekt jest Stowarzyszenie "Czyż Nie", koordynatorem akcji - studentka historii i archiwistyki Anna Zglińska. Projekt uzyskał poparcie Instytutu Historii i Archiwistyki, a większość wolontariuszy to studenci z UMK. W prace angażują się studenci różnych kierunków - od ochrony dóbr kultury przez filozofię po administrację. Należą do różnych kół naukowych - od Studenckiego Koła Naukowego Mediewistów po Koło Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wszyscy ci, którzy wiedzą, że tak po prostu trzeba.

Jest to akcja wyjątkowa, ponieważ nasi studenci pracują by zrobić coś dobrego nie tylko na rzecz najbliższego środowiska, czyli uczelni i miasta Torunia, ale również na rzecz regionu.

Dobrzy ludzie poszukiwani, bo "Tak trzeba"


Trwa rekrutacja wolontariuszy do renowacji cmentarza w Liciszewach: termin to 1-7 października 2009. Zgłoszenia można wysyłać pisząc na maila zglinka@wp.pl. Dzięki grantowi z Fundacji Wspomagania Wsi wolontariusze będą mieli zagwarantowane wyżywienie. Potrzebny sprzęt i środki do konserwacji kamienia również mamy zapewnione.

Wolontariusze- Makowiska 2008 / Fot. Katarzyna SmykPodczas obozu wolontariackiego będzie można dowiedzieć się nieco o historii osadników dolnoniemieckich na terenie ziemi dobrzyńskiej, poznać przepisy prawne w zakresie ochrony cmentarzy ewidencjonowanych nie zaklasyfikowanych jako zabytki i poznać praktyczne zasady prac na cmentarzach. Uczestnicy dowiedzą się również gdzie aplikować o środki na renowację cmentarzy i jak wypełniać tego typu wnioski.

Po zakończeniu prac, 31 października nastąpi uroczystość oddania cmentarza pod opiekę szkole w Mazowszu. Podczas niej będzie można obejrzeć wystawę zdjęć z prac na cmentarzu, poznać nieco historii Liciszew i wziąć udział w modlitwie za dusze zmarłych spoczywających na cmentarzu. W roku ubiegłym taką uroczystość zaszczycił obecnością starosta powiatu toruńskiego Mirosław Graczyk i profesor Janusz Małłek z UMK.

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie. Przywróćmy cmentarze życiu!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hnia  Wis
  • Hnia Wis
  • 11.12.2010 18:48

Jest jeszcze stary ewangelicki cmentarz w miejscowości Zbójenko gm.Zbójno.Warto byłoby go odrestaurować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.