Facebook Google+ Twitter

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku: chcemy się uczyć!

Nie chcą dłużej siedzieć w domach. Chcą czuć się potrzebni i dowartościowani. Swój wolny czas poświęcą na dalszą edukację. Dziś rok akademicki zainaugurowało 350 nowych studentów. Zaczęli naukę na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

logo PŁ | graf. PŁUniwersytet Trzeciego Wieku przy Politechnice Łódzkiej powstał 28 czerwca br. decyzją Senatu Politechniki Łódzkiej. Dziś nowi studenci zasiedli w ławach Auli Sołtana, aby uroczyście rozpocząć naukę.

– Zapewne wielu z was pamięta swój pierwszy pobyt w tym audytorium. Od tych dni minęło na pewno sporo lat, dlatego z jeszcze większą radością, witam was, drodzy studenci - powiedział prof. dr hab. inż. Jan Krysiński - rektor Politechniki Łódzkiej. Po uroczystym otwarciu roku akademickiego nowi studenci mogli wysłuchać inauguracyjnego wykładu. Prezentację pt. "Diamenty - przyjaciele kobiet, nadzieja medycyny" wygłosił prof. dr hab. Stanisław Mitura z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ.

Zajęcia dla wszystkichKażdy chciał szybko spisać swój plan zajęć | fot K Olejniczak

Dyrektor uniwersytetu prof. Andrzej Koziarski był bardzo szczęśliwy widząc tak dużą grupę żaków, która z radością wysłuchała wykładu i już robiła pierwsze notatki. Wśród słuchaczy nie zabrakło ludzi w podeszłym wieku (na liście znalazły się trzy osoby, które mają 82 lata), ale także i tych trochę młodszych. Mimo nazwy – Uniwersytet Trzeciego Wieku - przyjęliśmy wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie - mówił prof. Koziarski.

Wszyscy studenci będą uczestniczyć w wykładach popularnonaukowych. Dodatkowo każdy mógł wybrać sobie dodatkowe przedmioty jak: język angielski, niemiecki, francuski, informatyka i... wychowanie fizyczne.

Wszyscy przygotowani do pierwszego wykładu | fot K OlejniczakMłodzi duchem

– Chcę poszerzyć swoją wiedzę. Mam teraz dużo wolnego czasu, gdyż już nie pracuję, a takie przedsięwzięcie pozwoli mi na wypełnienie czasu - mówił po wykładzie pan Stanisław. Zdradził, że jako przedmiot dodatkowy wybrał kurs obsługi komputera.

– Czuję się młodo duchem, dlatego chciałam wrócić jeszcze do tych młodzieńczych lat. Wybrałam język angielski, natomiast mój mąż – kurs obsługi komputera i internetu. Mamy w domu komputer, z którego do tej pory korzystał syn. Niestety, syn wyjechał i nie zdążył nikogo z nas nauczyć, jak się używa tego "pudła". Może po tym kursie, będziemy się mogli kontaktować ze światem, właśnie dzięki komputerowi - powiedziała pani Krystyna.

Inicjatywy Politechniki ŁódzkiejUniwersytet Trzeciego Wieku | fot K Olejniczak

Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie pierwszy eksperymentalny pomysł Politechniki Łódzkiej. Od wielu już lat w ramach uczelni działa Centrum Kształcenia Międzynarodowego, gdzie młodzi studenci mogą się uczyć w językach obcych (wykłady prowadzone są po angielsku i francusku).

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, sam byłem świadkiem rozpoczęcia nowego roku akademickiego na Bytomskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nowych studentów po pierwszym wykładzie rozpierała radość, było widać, że nauka nadaje ich życiu jakiś sens. Aż miło było na to popatrzeć :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wiem skąd przyszedł ten pomysł, ale widać, że jest potrzebny... ci wszyscy ludzi, których wczoraj widziałem, byli bardzo szczęśliwi, że są jeszcze potrzebni i że mają po co żyć [może drastycznie napisane, ale wiecie o co mi chodzi :) ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurczę, moja ciocia z Olsztyna aktywnie działa jako studentka, ale też pisuje do uniwersyteckiego czasopisma. Ponadto jeździ na wycieczki i ma masę zdjęć. Kiedy mi opowiadała o tym uniwerku to myślałem, że to jakieś dziwactwo, ale dzięki temu widać jak odżyła w swym wdowim stanie. I nie sądziłem, że po paru latach (od kiedy się dowiedziałem o tej uczelni) tak się ta idea przyjmie praktycznie w całym kraju. No, no - przecież każdy (i to jak dobrze pójdzie) będzie się kawalifikował do tej uczelni (z racji wieku...). Pewnie pomysł przyszedł z Zachodu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam. Bardzo mi się podoba taka postawa. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.